Enter Music Festival: potęga hipnotyzującego brzmienia

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2014 14:38
Nad poznańskim Jeziorem Strzeszyńskim trwa dwudniowy festiwal jazzowy. Po energicznej dawce muzyki, jaka popłynęła ze sceny pierwszego dnia, w środę również nie zabraknie atrakcji. Na miejscu jest dziennikarz Trójki - Mariusz Owczarek, który rozmawiał z dyrektorem artystycznym EMF Leszkiem Możdżerem.
Audio
  • Enter Music Festival: potęga hipnotyzującego brzmienia (Do południa/Trójka)
Leszek Możdżer podczas koncertu na dwa fortepiany Piano Phase w ramach czwartej edycji Enter Music Festival
Leszek Możdżer podczas koncertu na dwa fortepiany "Piano Phase" w ramach czwartej edycji Enter Music FestivalFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Pierwszy dzień festiwalu (wtorek, 18 czerwca) rozpoczął Bartosz Dworak Quartet. - Ten zespół polecił mi Paweł Brodowski, potem trochę o nich poczytałem, posłuchałem muzyki i pomyślałem, że są super. Pięknie otworzyli nam festiwal. Grają z młodzieńczą energią, ale przy tym bardzo solidnie - komplementuje muzyków Leszek Możdżer.

Następnie na scenie pojawiło się Shai Maestro Trio. - Zaprezentowali się zupełnie inaczej niż poprzednicy, widać było, jaką siłę ma kierowanie energii "do środka". To już są dojrzali muzycy, którzy bardzo uważnie słuchają, mają wyraźną koncepcję grania na scenie - podkreśla polski pianista, który wykonaniem kompozycji "Piano Phase" Steve'a Reicha na dwa fortepiany zakończył pierwszy dzień festiwalu.

- To utwór głęboko filozoficzny, odzwierciedlający fundamentalne kwestie zachodzące w kosmosie. Bazuje na przesunięciu wobec siebie tych samych fraz, co tworzy siatkę kalejdoskopowych współbrzmień, które w przedziwny sposób hipnotyzują i przyciągają - mówi Leszek Możdżer. - Po tym wykonaniu czułem się przeniesiony w inny wymiar - dodaje.

Drugiego dnia (środa, 19 czerwca) scenę opanuje muzyczna machina Mariusa Neseta: Trondheim Jazz Orchestra. Ten zespół operuje potężnym brzmieniem i ma na koncie współpracę z takim gigantami jak Chick Corea, Pat Metheny czy Joshua Redman. Podczas Enter Music Festival będzie okazja usłyszeć (po raz pierwszy w Polsce) na żywo album "Lion" nagrany dla wytwórni ACT.

Zaraz po Norwegach - 3 Cohens Sextet, czyli zespół firmowany przez trójkę frontmenów: Anat, Avishaia i Yuvala Cohenów - rodzeństwo, które pozostawiając na chwilę swoje indywidualne kariery spotyka się w sekstecie, aby realizować artystyczne wizje wzmocnione poprzez rodzinne porozumienie. Recenzje ich albumów oraz relacje z międzynarodowych festiwali pozwalają wierzyć, że 3 Cohens nie dadzą ochłonąć po potężnym uderzeniu orkiestry z Trondheim.

A na deser - premiera albumu "Third of Three" Jacka Kochana. To muzyka napisana na fortepian, piano fendera, perkusję, ekologiczny "papersonix" i elektronikę, która  trzeszczy od dźwiękowych poszukiwań. Lider zagra z dwoma wybitnymi pianistami: Dominikiem Wanią, tegorocznym laureatem Fryderyka w dwóch jazzowych kategoriach i Leszkiem Możdżerem.

Enter Music Festival (17-18 czerwca) odbywa się już po raz czwarty. Nad poznańskim Jeziorem Strzeszyńskim można posłuchać muzyki, która łączy młodość i doświadczenie, tradycję i eksperyment, minimalizm i sceniczny rozmach. Patronem medialnym festiwalu jest Trójka)

(mat. promocyjne/mk, ei)

Czytaj także

Enter Music Festival: Leszek Możdżer gra Steve'a Reicha

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 12:35
- Dziś podczas koncertu "Piano Phase" Leszek Możdżer będzie grał kompozycję Steve'a Reicha na dwóch fortepianach, po raz trzeci w historii - zapowiada Mariusz Owczarek, który na antenie Trójki relacjonuje przebieg Enter Music Festival.
rozwiń zwiń