Książki wyczekiwane, czyli premiery przełomu lata i jesieni

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2014 14:26
Przedstawiamy przewodnik książkowy, czyli zapowiedź tego, na co czekają czytelnicy. Książki końca lata i początku jesieni, czyli wskazówka dla tych, którzy zastanawiają się, co jeszcze uda nam się do końca roku przeczytać. O pięciu tytułach, które łączy "Trójkowy Znak Jakości", opowiadamy w audycji "Do południa".
Audio
  • Książki wyczekiwane, czyli premiery przełomu lata i jesieni (Do południa/Trójka)
Książki wyczekiwane, czyli premiery przełomu lata i jesieni
Foto: PR/E. Iwanicka

Na przełomie lata i jesieni odbędą się targi książki w Krakowie. Wtedy będzie miał miejsce prawdziwy wysyp nowości. Wśród nich znajdą się książki oczekiwane od lat. - Będą to książki obiecane nam przez autorów. Będą też ważne tytuły z zagranicy i niespodzianki - zapowiada Michał Nogaś. Czego konkretnie możemy się spodziewać?
Andrzej Stasiuk "Wschód"

Według Magdaleny Budzińskiej, redaktorki tekstu, o tej książce Andrzej Stasiuk od dawna mówił, że ją pisze. - Tak naprawdę od momentu kiedy Europę Środkową porzucił na rzecz Wschodu, czyli Rosji, Mongolii, Tadżykistanu i Chin. Odkąd zaczął tam jeździć. Od razu wiedział, że będzie chciał napisać o tym książkę. To opowieść o podróży, która otwiera podróżnikowi nowy świat, otwiera też bardzo dużo w jego pamięci - mówi gość "Do południa". Pierwszym kontaktem pisarza ze Wschodem była jego podróż do dziadków na wieś. Wspomnienia z dzieciństwa wracają dzięki wyprawie m.in. do Rosji.
Jaume Cabre "Głosy Pamano"
Anna Sawicka, autorka przekładu opowiada, że w tytule tej opowieści nie chodzi o krainę w Ameryce Łacińskiej, ale niewielką rzekę w Pirenejach. Tę książkę uznaje się za najważniejszą w dorobku pisarza. Nie ma takiego rozmachu jak "Wyznaję", bo zasięg chronologiczny jest mniejszy. To lata 40. w Hiszpanii, już po wojnie domowej, ale w trakcie II wojny światowej. Później jest też perspektywa współczesna. - Powieść ma bardzo ciekawą strukturę, składa się z 7 rozdziałów. Każdy zaczyna się w Watykanie, a kończy na cmentarzu. Uczestniczymy w procesie beatyfikacyjnym. To powieść wielowątkowa, z mnóstwem postaci drugoplanowych - mówi Anna Sawicka.

Więcej rozmów o literaturze w audycji "Z najwyższej półki" >>>

Eleanor Catton "Wszystko, co lśni"
Marcin Baniak z Wydawnictwa Literackiego opowiada, że książka pisarki podbija teraz cały świat. - To bardzo utalentowana, młoda pisarka, ma zaledwie 28 lat. Napisała dzieło, które krytycy i czytelnicy porównują do książek Umberto Eco. Catton jest też najmłodszą autorką nagrodzoną Bookerem. Jej książka szybko trafiła na listy najchętniej kupowanych i czytanych pozycji. Właściwe w każdym miejscu na świecie ta powieść święci triumfy. Opowiada o gorączce złota w Nowej Zelandii, mamy XIX wiek, niewielkie osady i grupę poszukiwaczy złota. Jest też wątek kryminalny, który ciągnie się przez całą powieść. Można powiedzieć, że ta książka to pięknie napisany traktat astrologiczny, układy gwiazd i planet odgrywają tu bardzo ważną rolę - twierdzi Marcin Baniak.
Olga Tokarczuk "Xsięgi Jakubowe"
To opowieść o XVIII-wiecznej Polsce, wielonarodowej, wielokulturowej, wieloreligijnej. Będziemy na Podolu, w miejscu, w którym język polski był ledwie słyszalny. Olga Tokarczuk opowiadała w "Trójkowym Znaku Jakości", że chce wypełnić historiami to, co znamy z podręczników, na nowo opowiedzieć tamten czas. Książka powstawała latami i wymagała wielu konsultacji naukowych.
"Zapomniane słowa" antologia pod redakcją Magdaleny Budzińskiej
- To będzie książka o wyrazach, które są stare, zrobiły się niemodne, wyszły z użycia albo są mało znane. Ale wzbudzają nostalgię, sentyment, rozbawienie. Pomysł był taki, żeby zapytać ludzi, którzy na co dzień mają dużo do czynienia z językiem, czyli pisarzy, poetów, artystów o jedno zapomniane słowo i by każdy z nich opowiedział o tym jakąś historię, anegdotę. W efekcie powstała bardzo zabawna książeczka, bardzo różnorodna, bo te przykłady są z najróżniejszych porządków, są przekleństwa, zabawne podwórkowe słowa - mówi Magdalena Budzińska.

O słowie takt esej napisał prof. Jerzy Jedlicki, o słowie ordynus opowiedział Marek Bieńczyk, o słowie gwiazdopatrznia napisała Joanna Bator. Zdaniem Magdaleny Budzińskiej powstała książka do zabawy, ale także taka, która skłania do refleksji nad tym, jak za naszej pamięci zmienia się język i obyczaje w języku. - Misją tej książki jest to, by trochę takich słów przypomnieć - dodaje.

Polecamy książkowy profil trójkowy na FB:  www.facebook.com/znajwyzszejpolki

Więcej o nowościach książkowych usłyszeć można w nagraniu audycji, którą przygotował i prowadził Michał Nogaś.

Na audycję "Do południa" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 9.05 do 12.00.

(mp, ei)

Czytaj także

Polacy nie czytają. Winne: wysoka cena i niska jakość książek?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2014 14:45
Prawie 61 % Polaków nie wzięło w ciągu roku ani jednej książki do ręki. I niestety tendencja ta rośnie. Co jest powodem? Czy chodzi o ceny książek? Może jednak o bylejakość oferty. Wydawnictwa prześcigają się w kampaniach marketingowych i ściąganiu do siebie celebrytów, a cierpi na tym literatura.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przejmująca Alice Munro zdradza tajemnice swojego pisarstwa

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2014 12:53
- We wstępie pisarka opisuje, jak doszło do powstania opowiadań. Niektóre są wynikiem doświadczeń osobistych, inne w większym stopniu wynikają z obserwacji. Tak jest z opowiadaniem tytułowym "Księżyce Jowisza", ostatnim w tomie. Zawiera ono - jak przyznaje laureatka literackiego Nobla - pewne okoliczności śmierci jej ojca - mówi Michał Nogaś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozmowa z Zadie Smith. "Czysta intelektualna przygoda"

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2014 22:00
Słynna brytyjska pisarka spotkała się z dziennikarzem Programu 3 Polskiego Radia w Nowym Jorku i opowiedziała m.in. o swojej najnowszej powieści "Londyn NW", wyjeździe do Ameryki i procesie tworzenia. - Rozmowa z Zadie była prawdziwą przygodą intelektualną - mówi autor wywiadu Michał Nogaś.
rozwiń zwiń