X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nowa fala polskiej emigracji. "To fatalne dla kraju"

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2014 15:52
W Unii Europejskiej jest aktualnie ponad 8 milionów imigrantów. W przypadku polskiej emigracji mamy do czynienia już z kolejną falą. Tym razem obserwujemy łączenie się rodzin, ale poza granicami Polski. -Tę falę emigracji koniecznie trzeba powstrzymać - mówiła w Trójce prof. Krystyna Iglicka-Okólska.
Audio
  • Prof. Krystyna Iglicka-Okólska o obliczach współczesnej emigracji (Do południa/ Trójka)
  • Jak wygląda emigracja i imigracja w Unii Europejskiej? (Do południa/ Trójka)
Nowa fala polskiej emigracji. To fatalne dla kraju
Foto: PAP/EPA/WILL OLIVER

Demograf prof. Krystyna Iglicka-Okólska podkreśla, że 8 mln imigrantów to wcale nie tak dużo. - Ale niestety społeczeństwa Europy są w pewien sposób zmęczone imigracją. W związku z kryzysem imigranci stali się też trochę kozłem ofiarnym - mówiła ekspertka w audycji "Żyjemy w Europie".

Kim są ci najbardziej mobilni ludzie, poszukujący pracy poza ojczyznami? - Dominują młodzi pracownicy z Europy Środkowej. Praca, którą podejmują, na początku jest ciężka, raczej fizyczna, poniżej ich kwalifikacji - przyznała demograf.

W krajach Europy Zachodniej mamy do czynienia ze zjawiskiem nazywanym dualnym rynkiem pracy. Polega ono na tym, że równolegle występuje rynek wyższego i niższego segmentu. - Wyższy jest dla osób wykwalifikowanych, tam też są wyższe płace. Na ogół w tym sektorze pracuje lokalna siła robocza. Natomiast segment podrzędny, prac nisko płatnych i z niskimi wymaganymi kwalifikacjami, zajmują głównie przyjezdni, dla których jest to opłacalne - tłumaczyła rozmówczyni Marcina Pośpiecha.

Coraz mniej Europejczyków w Europie. Jak rozwiązać problem demografii?

Współcześnie mamy jednak do czynienia z wyraźną falą wyjazdów z Polski spowodowaną jeszcze innym czynnikiem. Chodzi o łączenie rodzin emigrantów, którzy wyjechali kilka lat temu. - To świetnie dla tych rodzin, że się łączą, że rodzice ściągają dzieci, ale to fatalnie dla kraju. Mam nadzieję, że jeżeli zmieni się sytuacja gospodarcza, będą też powroty. Ale do tego muszą pojawić się prawdziwe reformy, musi być praca dla młodych, muszą być ułatwienia dla przedsiębiorców. Wtedy powstrzymamy emigrację, a będą też powroty - dodała prof. Krystyna Iglicka-Okólska.

Więcej na temat unijnych rynków pracy i na obrazu polskiej emigracji usłyszeć można w dołączonych nagraniach. Audycję przygotował Marcin Pośpiech.

Audycja "Żyjemy w Europie" powstała w ramach programu EURANET.

(ei/mp)

Czytaj także

Aktywizacja zawodowa niepełnosprawnych. "Praca z nimi uczy empatii"

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 11:13
Fundacja "Aktywizacja" od ponad 20 lat namawia osoby niepełnosprawne, żeby postawiły na pracę. W tej chwili realizuje kolejny ogólnopolski projekt, który ma pomóc odnaleźć się takim osobom na rynku pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy warto żyć i pracować za granicą?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2014 12:30
Za granicą mieszkają 2 mln Polaków, a w kraju o wyjeździe myśli 8 na 10 młodych ludzi. Z badania CBOS wynika, że w 2012 roku 85 proc. Polaków stwierdziło, że warunki życia w naszym kraju są szkodliwe dla zdrowia psychicznego. Tomek i Barbara Kwiatkowscy opowiedzieli w "Dobronocce" o swoich doświadczeniach w życiu za granicą.
rozwiń zwiń