X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Forrest Gump jak Wojak Szwejk

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2014 16:03
Był wielkim światowym przebojem kinowym, jego premiera odbyła się 6 lipca 1994 roku. "Forrest Gump" skończył w tym roku dwadzieścia lat, a pozostałe po nim "gumpizmy" nadal świetnie się mają.
Audio
  • Forrest Gump jak Huck Finn? Raczej Wojak Szwejk (Do południa/Trójka)
Kadr z filmu Forrest Gump
Kadr z filmu "Forrest Gump"Foto: mat. promocyjne

Niezbyt mądry, trochę naiwny, za to szczery i bardzo dobry - taki jest bohater filmu Roberta Zemeckisa. Po filmie "Forrest Gump" pozostały miłe wspomnienia i cały zestaw powiedzonek, tzw. gumpizmów z najsłynniejszym na czele: "Życie jest jak pudełko czekoladek, nigdy nie wiadomo, co ci się trafi".
Michał Oleszczyk - krytyk filmowy, dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - uważa, że premiera filmu w pierwszej połowie lat 90. nie była przypadkiem. - Kilka lat wcześniej upadł mur berliński, skończyła się zimna wojna. Zaczynały się nowe czasy. Ten film opowiada powojenne losy świata, przede wszystkim powojenną historię USA - tłumaczy filmoznawca.

- Forrest Gump jest tym "świętym prostaczkiem", naiwnym i upośledzonym mężczyzną, który w niewinny sposób przygląda się światu. Uczestniczy w różnych wydarzeniach, np. wojnie w Wietnamie, ale do końca nie wie, co ona znaczy. Jedzie do Chin pojedynkować się w ping-pongu, ale nie rozumie swojej roli. Nie wie, czym była dyplomacja pingpongowa - mówi gość Trójki.

Rozmowy z aktorami i ludźmi świata filmu na podstronach "Fajnego filmu" oraz "Trójkowo, filmowo" >>>
Forrest Gump porównywany bywa do Hucka Finna. Czy można powiedzieć, że jest typowym amerykańskim bohaterem? - Amerykański bohater zazwyczaj nie jest taki bierny, nie pozwala rzeczom "przydarzać się". Forrest Gump jest bliższy raczej postaci Wojaka Szwejka, tradycji wschodnio- czy środkowoeuropejskiej. Być może właśnie stąd bierze się popularność tego filmu u nas - dodaje Michał Oleszczyk.
Zapraszamy do wysłuchania całego materiału Jana Niebudka, z którego można również dowiedzieć się, za co recenzenci krytykowali obraz Roberta Zemeckisa.

Na audycję "Do południa" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 9.05 do 12.00.

(mk, ei)

Czytaj także

Wielki Jantar dla "Hardkor Disko". Co dalej?

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2014 18:00
Krzysztof Skonieczny mimo że na festiwalu Młodzi i Film był tylko kilka godzin, wyjechał z Koszalina triumfując. Obraz "Hardkor Disko" zdobył Wielkiego Jantara, a Agnieszka Wosińska i Marcin Kowalczyk nagrody dla najlepszych aktorów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwiastuny filmowe to małe arcydzieła kina

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2014 15:00
- Dobry zwiastun jest taki jak film: ma dwa punkty zwrotne, trzy akty, napięcie stopniowo w nim rośnie - mówi w Trójce krytyk filmowy Łukasz Muszyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Frank", czyli Fassbender w sztucznej głowie i muzyka, jakiej świat nie słyszał

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2014 12:00
- W scenariuszu napisano, że muzyka ma być piękna i dziwaczna jednocześnie. Łatwo napisać, trudno stworzyć - opowiadał w Trójce o filmie "Frank" Lenny Abrahamson.
rozwiń zwiń