Kim jest współczesny włóczykij?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2014 18:30
- Jest małomówny, tajemniczy i nie ma w sobie nic z kokieterii - tak o włóczykiju mówi autorka książek dla dzieci Joanna Olech, gość audycji "Do Południa". 23 lipca obchodzimy "Dzień włóczykija".
Audio
  • Prof. Higgs, Laureat Nagrody Nobla - współczesny włóczykij (Do południa/Trójka)
  • Włóczykij - postać z literatury (Do południa/Trójka)
  • Dr Agata Hącia, językoznawca, o konotacjach związanych ze słowem "włóczykij" (Do południa/Trójka)
Kim jest współczesny włóczykij?
Foto: East News/Glow Images

Włóczykij pojawił się w książkach o Muminkach autorstwa Tove Jansson. - Inspiracją przy tworzeniu postaci był dla autorki jej przyjaciel. Potem, to z kolei włóczykij był prekursorem choćby "dzieci-kwiatów" - opowiada Joanna Olech.

Postać włóczykija inspirowała wielu znanych ludzi. Współczesnym włóczykijem można z pewnością nazwać słynnego profesora Petera Higgsa, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Gdy w 2013 roku ogłaszano, że to właśnie on otrzymuje nagrodę, profesor przewidział, że może właśnie nadchodzić czas, gdy będzie w centrum uwagi. Zdecydował się więc wyjechać w swoje ukochane góry.

Prawdziwa mama Muminków>>>

- Uniwersytet w Edynburgu, próbował skontaktować się z profesorem przez kilkadziesiąt godzin. Dopiero po trzech dniach udało się zaprosić laureata na konferencję prasową. Wszyscy dziennikarze chcieli mu zadać pytanie, dlaczego tak długo nie odbierał telefonu i co robił. On z rozbrajającą szczerością odpowiedział, że po prostu wędrował po górach... - opowiada Gabriela Darmetko.

- Włóczenie się kojarzy nam się bardzo dobrze. To niby chodzenie bez celu, ale bynajmniej nie jest to marnotrawienie czasu. Gdy nie jesteśmy nastawieni na wykonanie jakiegoś zadania, to uruchamiają się w nas takie części mózgu, które odpowiadają za kreatywność - przekonuje językoznawca dr Agata Hącia.

Dlaczego warto zostać włóczykijem? Zapraszamy do wysłuchania materiałów wyemitowanych w audycji "Do południa".

"Do południa" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku od godz. 9.05 do 12.00. Program prowadził Michał Nogaś.

(fbi, ei)

Czytaj także

"Stigma", czyli opowieść o grupie współczesnych nomadów. Zobacz zdjęcia!

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2014 07:45
Dziś w audycji "Trójkowy Znak Jakości" mówiliśmy o książce "Stigma", opowiadającej o 60-osobowej rodzinie rumuńskich Romów, mieszkających na koczowisku we Wrocławiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

63-latka, która obiegła pół świata

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2014 12:00
Barbara zaczęła biegać, kiedy miała 52 lata. Po pół roku przygotowań wystartowała w swoim pierwszym maratonie. Od tego czasu startowała w zawodach na sześciu kontynentach świata. Została jej już tylko Antarktyda.
rozwiń zwiń