X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ilona Wiśniewska: opowiadam o ludziach, którzy są niewidzialni

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2014 15:17
- Ludzie zajmują mnie najbardziej, jestem dość tchórzliwa, więc nie zapuszczam się sama, żeby doświadczyć dzikiej przyrody. Jestem więc w tej okolicy, w której są ludzie. Oni są dla mnie najbardziej interesujący, bo oni po coś tu przyjechali i mają jakieś historie - mówi autorka książki "Białe". Ilonę Wiśniewską gościliśmy w audycji "Do południa".
Audio
  • Ilona Wiśniewska: opowiadam o ludziach, którzy są niewidzialni (Do południa/Trójka)
Fragment okładki książki Białe Ilony Wiśniewskiej
Fragment okładki książki "Białe" Ilony WiśniewskiejFoto: mat.promocyjne

''Spitsbergen to największa wyspa norweskiego archipelagu Svalbard w Arktyce i najbardziej na północ wysunięte siedlisko ludzkie na świecie. Mieszkają tu obywatele prawie pięćdziesięciu krajów, którzy przyjechali żyć i pracować w ciągłym zimnie, śniegu, ciemnościach nocy polarnej albo wiecznym słońcu dnia polarnego.

Jedną z takich osób jest Polka - Ilona Wiśniewska , która z pasją odkrywcy i znajomością realiów pełnokrwistego mieszkańca opowiada historię niezwykłych miejsc Spitsbergenu. Opisuje opuszczone osady, kopalnie węgla, hotele, ale też międzynarodowy bank nasion roślin z całego świata czy Polską Stację Polarną w Hornsundzie.

Rozmowy o literaturze "Z najwyższej półki" >>>

W jaki sposób Ilona Wiśniewska trafiła na Spitsbergen? - To był rok 2009. Pracowałam wtedy we Wrocławiu, było gorąco, chciałam się ochłodzić. Słyszałam o Spitsbergenie, oglądałam kamerki internetowe z Longyearbyen, miasteczka w którym teraz mieszkam. To był taki moment, w którym pomyślałam, że może warto sprawdzić, co tam jest i wtedy właśnie tam pojechałam. Przeprowadziłam się tam rok później - opowiada Janowi Niebudkowi .

"Białe" to swoista kronika dalekiej Północy i zapis losów współczesnych osadników, a nade wszystko galeria barwnych postaci zamieszkujących lodowaty archipelag, których języki, tradycje i temperamenty tworzą niepowtarzalny tygiel kulturowy.

- Większość artykułów czy opracowań na temat ludzi na Spitsbergenie jest zawsze o tych samych ludziach. Moim celem było to, żeby opowiedzieć o ludziach, którzy są tu niewidzialni. O takich, o których nikt nie słyszał, którzy nie są znani. Okazało się, że chyba od 47 roku nikt nie napisał takiej książki. Nikt nie opisał życia w Longyearbyen. Mnie się to pisało świetnie, bo wiedziałam, że niczego nie powielam. Wszystkie historie, które chciałam opisać, mogłam opisać, bo one jeszcze nie widziały druku. To była też dobra sposobność, żeby poznawać ludzi - opowiada Ilona Wiśniewska.

Więcej na temat książki "Białe" można usłyszeć w nagraniu audycji, którą przygotowali Michał Nogaś i Jan Niebudek. Zapraszamy.

"Do południa" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku od godz. 9.05 do 12.00.

(mat.promocyjne, mp/fbi)

Oto lista słuchaczy, którzy wygrali książki "Białe" z audycji "Do południa":

- Borys z Bożegopola Wielkiego
- Tomasz z Wrocławia
- Anna z Sanoka
- Marcin Jurkowski z Siedlec
- Krystian ze Staniszcz Małych
- Magda Padowska z Bojano
- Ewa z Grodziska Mazowieckiego
- Rafał z Krakowa
- Agata z Żyrardowa
- Wioletta z Wrocławia
- Izabela ze Świdwina
- Anna Kielenskiej Huty
- Patrycja z Poznania
- Monika z Motycza
- H. Jefimowicz z Poznania

Czytaj także

Rozmowa z Zadie Smith. "Czysta intelektualna przygoda"

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2014 22:00
Słynna brytyjska pisarka spotkała się z dziennikarzem Programu 3 Polskiego Radia w Nowym Jorku i opowiedziała m.in. o swojej najnowszej powieści "Londyn NW", wyjeździe do Ameryki i procesie tworzenia. - Rozmowa z Zadie była prawdziwą przygodą intelektualną - mówi autor wywiadu Michał Nogaś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Stigma", czyli wykluczenie Romów na fotografiach

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2014 09:34
- To książka o piętnie, o ukłuciu - to właśnie w języku greckim oznacza jej tytuł, czyli "Stigma". Opowieść o pochodzącej z Rumunii cygańskiej rodzinie, która zamieszkała na koczowisku we Wrocławiu. Wyruszyli na poszukiwanie lepszego świata i tak trafili na obrzeża stolicy Dolnego Śląska - mówi Michał Nogaś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bohaterowie Powstania Warszawskiego. "W ich oczach widać ogień"

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2014 12:30
- Gdy zobaczyłam te stare zdjęcia, a potem na żywo ich bohaterów, dostrzegłam, że jedynie ciało się postarzało... Oni są wewnątrz nadal tak samo młodzi i pełni hartu ducha - powiedziała Izabela Michalewicz, autorka książki "Rozpoznani. Prawdziwe historie ludzi z powstańczych kronik z 1944 roku".
rozwiń zwiń