Jak wykonać dobre zdjęcie portretowe?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2014 15:00
Ten bardzo intymny rodzaj fotografii wymaga od fotografującego nieco więcej niż tylko zdolności technicznych i tzw. wyczucia momentu. - Ja patrzę na portretowanie, jako na szansę spotkania z drugim człowiekiem - mówi fotograf Konrad Pustoła.
Audio
  • Jak wykonać dobre zdjęcie portretowe? (Flesz weekend z Trójką)
Jak wykonać dobre zdjęcie portretowe?
Foto: Glow Images/East News

- Fotografowana osoba musi nam przede wszystkim zaufać. Żeby zdobyć jej zaufanie trzeba stworzyć odpowiednie warunki - mówi w pierwszej części "Krótkiego poradnika fotografii portretowej" Agnieszka Obszańska.

Na początku model może czuć się wręcz atakowany. - Wyobraźmy sobie, że ktoś stoi na przeciwko nas, uzbrojonych w aparat. Dodatkowo ten aparat jest w niego wycelowany... To poważna operacja na żywym materiale. Musi się ona wydarzyć w atmosferze dobrej energii płynącej z obu stron - tłumaczy Konrad Pustoła.

Fotografia
Fotografia portretowa wymaga dużo cierpliwości i wzajemnego zaufania. Foto: Glow Images/East News

 

Jakie wskazówki powinien wziąć sobie do serca fotograf? - Na pewno trzeba być pewnym siebie, to wzbudza zaufanie. Nie należy też udawać, że nie robimy zdjęcia, ponieważ fotografowanie z zaskoczenia nie wzbudza zaufania. Nie wolno też się spieszyć - doradza fotograf. Na koniec jeszcze jedna kwestia - warto powiedzieć osobie fotografowanej, do czego nam są potrzebne jej zdjęcia, co się z nimi wydarzy. To także wpływa na komfort pracy przy portretowaniu.

Więcej informacji o Trójkowych warsztatach z fotografii portretowej

To już ostatnia chwila, by zapisać się na nasze bezpłatne warsztaty fotograficzne. Od 8 do 10 sierpnia 2014 r. Trójka i Fujifilm zapraszają miłośników fotografii do Sopotu na Kulturalną Plażę Trójki. Fotograf Filip Ćwik poprowadzi tam bezpłatne warsztaty z fotografii portretowej. Osoby zainteresowane warsztatami muszą wypełnić formularz, a przede wszystkim uzasadnić, dlaczego chcą wziąć udział w wydarzeniu. Na podstawie przesłanych odpowiedzi wybierzemy uczestników spotkań, z którymi skontaktujemy się mailowo. Na zgłoszenia czekamy do 5 sierpnia br.

Zgłoszenie na bezpłatne warsztaty fotograficzne z Trójką

Jaka jest recepta na doskonałe zdjęcie słynnego brytyjskiego fotografa Martina Parra? Zapraszamy do wysłuchania całego materiału Agnieszki Obszańskiej wyemitowanego w audycji "Do południa".

"Do południa" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku od godz. 9.05 do 12.00.

(fbi/mp)

Czytaj także

Nie wyrzucajmy zdjęć po babci, mogą być zaskakująco cenne

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2014 12:59
W poszukiwaniu śladów przeszłości trafiliśmy na Fundację Archeologia Fotografii, która od lat szuka historii na zdjęciach. Gość audycji "Mówię TAK", a zarazem prezes fundacji Karolina Puchała-Rojek podkreśliła, że zdjęcia zawsze towarzyszyły ludziom w istotnych momentach życia. - Dlatego wiele mówią o zwyczajach tych osób - mówiła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wypaść dobrze na zdjęciu? Talent fotografa i dobry sprzęt to nie wszystko...

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2014 11:00
Każdego roku robimy setki lub tysiące zdjęć - raz lepszych, raz gorszych. Wiele zależy od naszego sprzętu i talentu. Czasem jednak ani wielki talent, ani najlepszy sprzęt nie sprawią, że fotografowana osoba będzie zadowolona ze swojego wyglądu na zdjęciu. Dlaczego?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Flesz weekend, czyli warsztaty fotograficzne Trójki w Sopocie

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2014 16:15
Od 8 do 10 sierpnia Trójka i Fujifilm zapraszają słuchaczy Programu 3 do Sopotu na warsztaty fotograficzne. Na Kulturalnej Plaży Trójki znakomity fotograf Filip Ćwik poprowadzi bezpłatne zajęcia z fotografii portretowej.
rozwiń zwiń