Jaume Cabré: każdy ponosi swoją część winy

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2014 15:35
Bez "Głosów Pamano", książki katalońskiego pisarza Jaume Cabré, która właśnie wchodzi na nasz rynek, nie byłoby powieści "Wyznaję", która zachwyciła polskich czytelników.
Audio
  • Jaume Cabre opowiada o książce "Głosy Pamano" (Do południa/Trójka)
  • Ewa Wysocka opowiada o książce Jaume Cabre "Głosy Pamano" (Do południa/Trójka)
  • Autorka przekładu "Głosów Pamano" - Anna Sawicka (Do południa/Trójka)
Jaume Cabr, autor Wyznaję i Głosów Pamano
Jaume Cabré, autor "Wyznaję" i "Głosów Pamano"Foto: mat. prasowe

Historia opisana w "Wyznaję", powieści wydanej w marcu 2013 roku, zaczyna się dokładnie w tym miejscu, w którym w "Głosach Pamano" się kończy - mówi Michał Nogaś w audycji "Do południa". Polska premiera nowej książki, którą wydaje Wydawnictwo Marginesy, zaplanowana jest na 13 sierpnia.

Okładka
Okładka książki "Głosy Pamano", foto: mat. pras.

"Głosy Pamano" ukazały się najpierw w Katalonii, w 2004 roku. - Zaraz potem, w prasie pojawiły się bardzo pochlebne recenzje: "To nadzwyczajna opowieść o blaskach i cieniach wojny, o bohaterach i tchórzach, o sile przeżycia i kruchości pamięci historycznej" - cytuje jednego ze znanych katalońskich krytyków literackich Ewa Wysocka, korespondentka Polskiego Radia.

- Miasteczko położone w Pirenejach, czasy nam współczesne. Nauczycielka Tina znajduje w starej szkole listy, które pisał do swojej nigdy niepoznanej córki prosty nauczyciel. Wbrew własnej woli został wprowadzony do piekła na ziemi... - tak opisuje zawiązanie akcji książki Michał Nogaś, który rozmowę z Jaume Cabré przedstawi w niedzielnej audycji " Z najwyższej półki " (17 sierpnia).

Jak mówi Anna Sawicka, autorka przekładów obu wydanych w Polsce książek Cabré, przeszłość historyczna przeplata się w powieści z czasami współczesnymi. Bohaterka próbuje dowiedzieć się czegoś więcej o autorze listów oraz odnaleźć zaginione dziecko. - Z ogromnym zainteresowaniem śledzimy efekty tego poszukiwania. Staramy się odgadnąć jaka będzie prawda, jak wynik poszukiwań wpłynie na życie nauczycielki - opowiada Anna Sawicka w rozmowie z Janem Niebudkiem.

Posłuchaj rozmowy Michała Nogasia z pisarzem na temat książki "Wyznaję">>>

- W książce nie ma postaci, które byłyby jednoznacznie dobre albo złe. Wszyscy robią rzeczy, nad którymi moglibyśmy dyskutować. Każdy ponosi swoją część winy i każdy jest też bohaterski i odważny - mówi słuchaczom Trójki Jaume Cabré.

 

Oto lista osób, które wygrały w audycji "Do południa" egzemplarz książki "Głosy Pamano":

1 - Tomasz z Bełchatowa
2 - Bożena z Grudziądza

3 - Anna z Chełmży

4 - Małgorzata ze Szczecina

5 - Magdalena z Wrocławia

6 - Danuta z Poznania

7 - Katarzyna z Woli Mokrzeskiej

8 - Dorota z Warszawy

9 - Rafał z Warszawy

10 - Katarzyna z Siemianowic Śląskich

11 - Jadwiga z Pruszcza Gdańskiego

12 - Anna z Lutyni

13 - Andrzej z Warszawy

14 - Krzysztof z Warszawy

15 - Marcin z Warszawy

Zapraszamy do wysłuchania materiałów na temat książki "Głosy Pamano" wyemitowanych w audycji " Do południa ". Programu można słuchać na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku od godz. 9.05 do 12.00.

(fbi/ei)

Czytaj także

"Uśpiony głos" - powieść, która ruszyła sumienie Hiszpanii

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2014 12:55
To poruszająca, napisana pięknym i prostym językiem książka. O powieści "Uśpiony głos" mówiły w Trójce tłumaczki książki: Katarzyna Okrasko i Aleksandra Wiktorowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Książki wyczekiwane, czyli premiery przełomu lata i jesieni

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2014 14:26
Przedstawiamy przewodnik książkowy, czyli zapowiedź tego, na co czekają czytelnicy. Książki końca lata i początku jesieni, czyli wskazówka dla tych, którzy zastanawiają się, co jeszcze uda nam się do końca roku przeczytać. O pięciu tytułach, które łączy "Trójkowy Znak Jakości", opowiadamy w audycji "Do południa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Nogaś prezentuje muzykę ze swojej najwyższej półki

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2014 15:15
To tata zaszczepił w nim miłość do wielu artystów, których ceni do tej pory. Gust muzyczny Michała Nogasia, bohatera audycji "Ja tu gram", kształtował się od wczesnych lat przedszkolnych...
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Z najwyższej półki": rozpoznani dzięki kronikom

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2014 17:08
Wanda Traczyk-Stawska. Zygfryda Otwinowska. Stanisław Firchał. Aleksander Zubek. Kazimierz Mikos. Witold Kieżun. I inni, wszyscy powstańcy. Odnalezieni, zidentyfikowani po latach. W tym wydaniu audycji sięgniemy po książkę o ich życiu – przed i po 1 sierpnia 1944 roku.
rozwiń zwiń