Dzieci, kuchnia i placki z pokrzywy

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 09:00
- Gotowanie jest bardzo wychowawcze - uczy młodych cierpliwości, przyjmowania porażek. Jeśli natomiast jest sukces, dziecko bardzo się cieszy, że jedzenie smakuje całej rodzinie - mówi Agnieszka Kręglicka, autorka książki "Gotowi, by gotować".
Audio
  • Agnieszka Kręglicka opowiada o nowej książce "Gotowi, by gotować" (Do południa/Trójka)
Agnieszka Kręglicka, autorka Gotowi, by gotować twierdzi, że dzieci można śmiało angażować do pomocy w kuchni.
Agnieszka Kręglicka, autorka "Gotowi, by gotować" twierdzi, że dzieci można śmiało angażować do pomocy w kuchni.Foto: Glow Images/East News

- Gdy chcemy, by dziecko jadło zieleninę, to warto, byśmy po pierwsze sami ją jedli, a po drugie by dziecko się z nią oswoiło także podczas przygotowywania posiłku, na przykład krojąc szczypiorek czy koperek - mówi autorka książki o kuchni polskiej, wydanej specjalnie dla dzieci i nastolatków.

Okładka
Okładka książki "Gotowi, by gotować", fot. mat. pras.

Rozmówczyni Katarzyny Pruchniciej podkreśla, że podczas gotowania jest największa szansa na to, by z uwagą sięgać po odpowiednie produkty. W ten sposób można uczyć dzieci jak wybierać dorodne owoce i warzywa. - Jeżeli mamy dobry produkt, to już w połowie jest gwarancja na to, że dania będą znakomite. - dodaje Agnieszka Kręglicka. Po kilku próbach wspólnego przyrządzenia potrawy, dzieci same się o tym przekonają.

W książce nie brakuje przepisów nietuzinkowych, choćby na placki z pokrzywy. - To bardzo dobry przepis dla chłopców, którzy szukają wyzwań, lubią survival. Najpierw możemy wspólnie wybrać się po dziką pokrzywę do lasu, a potem zrobić z tej pokrzywy placki. Będą smakowały tak jak dania ze szpinaku czy szczawiu. Oczywiście po sparzeniu pokrzywa nie szczypie już w język - zapewnia gość audycji "Do południa".

W książce jest też duży rozdział poświęcony pierogom. - To danie jest wspaniałe pod tym względem, że jeśli dziecko nauczy się lepić ciasto, to potem można już urozmaicać jadłospis i eksperymentować z bardzo różnymi rodzajami nadzienia: jagodami, jeżynami, serem z kaszą gryczaną... - opowiada.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy przeprowadzonej przez Katarzynę Pruchnicką.

" Do południa " na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku od godz. 9.05 do 12.00.

(fbi/mp)

Czytaj także

Dlaczego lubimy wracać do ulubionych książek?

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2014 10:00
W audycji także opowieść o niezwykłym ilustratorze książek dla dzieci Bohdanie Butenko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co robić latem w mieście? Można zostać artystą!

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2014 14:34
Każdy może być artystą! Najlepiej przekonać się o tym w wakacje, gdy mamy dużo wolnego czasu i głowę pełną pomysłów. Czym jest sztuka, kto to jest artysta i czym jest dzieło sztuki - na te wszystkie pytania odpowiedziała "Zagadkowa niedziela".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marta Gessler najbardziej lubi gotować w rozgardiaszu

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2014 12:00
Znana restauratorka przyznała w Trójce, że uwielbia programy kulinarne Jamie'ego Oliviera. Dlaczego? Ponieważ Brytyjczyk "rozerwał guziki kuchennego fartucha" i sprawił, że gotowanie znormalniało.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prosta, babcina i dobra. "Taką kuchnię chcę zrobić"

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 20:00
- Moje jedzenie musi mieć duszę. Choćby taka zupa pomidorowa. To niby tylko pomidorowa, ale ja bym chciała, by ludzie, którzy do nas przychodzą, czuli się jak u babci na szarlotce - mówi Dorota Malec, bohaterka reportażu Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet.
rozwiń zwiń