X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Krzysztof Skiba wspomina lata barwnej młodości

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 14:30
- Moja książka to kompendium wiedzy na temat Pomarańczowej Alternatywy, szczególnie działań w Łodzi. Powstała z naturalnej potrzeby. Nie jestem historykiem i się nim nie czuję, w książce są po prostu wspomnienia z lat mojej barwnej młodości - mówi Krzysztof Skiba.
Audio
  • Krzysztof Skiba wspomina lata swojej barwnej młodości (Do południa/Trójka)
Krzysztof Skiba przyznaje, że zdecydował się napisać książkę wychodząc na przeciw zawodnej pamięci
Krzysztof Skiba przyznaje, że zdecydował się napisać książkę wychodząc na przeciw zawodnej pamięciFoto: W. Kusiński/ PR

Książka pt. "Komisariat naszym domem. Pomarańczowa historia" to opowieść o happeningach z czasów PRL, organizowanych przez Galerię Działań Maniakalnych, funkcjonującą w Łodzi w latach 80. XX wieku, a nazywaną wówczas "łódzką diecezją Pomarańczowej Alternatywy".

Okładka

"Pomarańczowa Alternatywa stwarzała możliwość nieograniczonej swobody wyrażania myśli w konwencji surrealistycznej, będąc jednocześnie formą prowokacji artystycznej i politycznej" - czytamy w nocie wydawcy, Narodowego Centrum Kultury.
Gość audycji "Do południa" wspomina choćby happening "Galopująca inflacja", którego był pomysłodawcą i reżyserem. - Mieliśmy ze sobą tabliczki z napisem "inflacja" i biegaliśmy po ulicy Piotrkowskiej. Gwizdaliśmy, by zwrócić na siebie uwagę, chcieliśmy utrudnić pracę Milicji Obywatelskiej. Wiadomo było, że nas zatrzymają. Następnego dnia ukazała się ulotka Niezależnego Zrzeszenia Studentów, w której znalazła się informacja o tym, iż skończyły się polskie kłopoty, bo milicja zatrzymała galopującą inflację - opowiada Krzysztof Skiba.

4 czerwca 1989 - serwis specjalny Polskiego Radia >>>

Rozmówca Jana Niebudka przyznaje, że zdecydował się napisać książkę wychodząc na przeciw zawodnej pamięci. Chciał przybliżyć realia czasu swojej młodości dzisiejszemu pokoleniu licealistów, dla których opisane wydarzenia mogą być już zupełnie nieznane i niezrozumiałe.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy przeprowadzonej przez Jana Niebudka.

"Do południa" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku od godz. 9.05 do 12.00.

(mat. prasowe Narodowego Centrum Kultury, fbi, ei)

Zobacz więcej na temat: Krzysztof Skiba PRL Trójka

Czytaj także

Słucham: Wolność - "Berlin Zachodni"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2014 14:17
"Berlin Zachodni", wielki hit Big Cyca, to reportaż z podróży pociągiem. Zespół był zaskoczony, że w 1989 roku do Berlina nikt nie jechał w celach turystycznych. W pociągu wypełnionym po brzegi ludźmi zrodził się pomysł na piosenkę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawda o jednostce wojskowej w PRL? "Oby żołnierz nie myślał"

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2014 14:18
Od czasów PRL-u do roku 2010 młodzi mężczyźni podlegali obowiązkowi zasadniczej służby wojskowej. W latach 60. i 70. mówiło się o niej rozmaicie: że dopiero wojsko "czyni z chłopca mężczyznę", ale też, po cichu, że oznacza ono zetknięcie się z przemocą i absurdem. Jak było naprawdę?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Solidarność Walcząca", która chciała wolnej od komunizmu Polski

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2014 14:27
Mało kto słyszał o "Solidarności Walczącej", a jest to niezwykła część historii naszego kraju. Książkę na jej temat pt. "Twierdza. Solidarność Walcząca - podziemna armia" napisał Igor Janke, z którym rozmawialiśmy w "Klubie Trójki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Architektura w PRL. "Ograniczenia nie zawsze krępują"

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2014 20:00
Pod koniec lat 60. w Toruniu wzniesiono pierwszy w kraju uniwersytecki campus. Kompleks budynków mieszczących akademiki, kilka wydziałów uczelni, rektorat i główną aulę uznano powszechnie - także poza granicami Polski - za wyjątkowe osiągnięcie architektoniczne.
rozwiń zwiń