Nowa książka Alice Munro: proza wyciszona, kameralna

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2014 17:00
W Polsce wychodzi właśnie zbiór opowiadań ostatniej laureatki Literackiej Nagrody Nobla Alice Munro. Książka pt. "Odcienie miłości" ukazuje się 11 września z Trójkowym Znakiem Jakości.
Audio
  • Nowa książka Alice Munro: proza wyciszona, kameralna (Do południa/Trójka)
Alice Munro
Alice MunroFoto: Derek Shapton

Wydany w Kanadzie w 1986 roku tom zawiera jedenaście opowiadań, dotyczących przede wszystkim stosunków między mężczyznami i kobietami - rozpadających się i rozkwitających uczuć, zdrady i wierności, rozstań i powrotów, rozwodów i ponownych ślubów.

Okładka
Okładka książki "Odcienie miłości", fot. mat. pras.

Uczucia, relacje międzyludzkie to stały element opowiadań Alice Munro, w pisaniu których stała się prawdziwą mistrzynią. Na kilkunastu, kilkudziesięciu stronach opowiadania autorka potrafi przedstawić całe życie i wachlarz emocji, które mu nieodzownie towarzyszą.

Literacki Nobel dla Alice Munro! Mistrzowska proza prozy życia>>>

Jak mówi Agnieszka Kuc, która przełożyła "Odcienie miłości", główną tematyką opowiadań są kobiety. - To jest historia kobiecości i różnych spojrzeń kobiet na życie oraz doświadczeń. Jest tu także próba sportretowania mężczyzn, którzy do tej pory byli przedstawiani jako postaci pozytywne. Tu sytuacja się odmienia - opowiada tłumaczka.

"Odcienie miłości" Alice Munro ukazują się nakładem Wydawnictwa Literackiego.

Od kwiecistości do ascezy. Literacka droga Alice Munro>>>

Zapraszamy do wysłuchania audycji, którą poprowadził Michał Nogaś. W "Do południa" wyemitowaliśmy także materiał Jana Niebudka o Alice Munro i rozmowę Wioletty Myszkowskiej z tłumaczką książki Agnieszką Kuc.

"Do południa" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku od godz. 9.05 do 12.00.

(mat. prasowe Wydawnictwa Literackiego, fbi/mp)

A oto lista osób, które wygrały książki "Odcienie miłości" w audycji "Do południa:

Pani Marzena, Chodzież
Pani Zofia, Chodzież
Pani Karolina, Dydnia
Pan Mariusz, Ćmielów
Pani Elżbieta, Tychy
Pan Roman, Gadki
Pani Ola, Klembów
Pani Bogusia, Gubin
Pani Anna, Domy Polne
Pani Edyta, Kozy
Pan Grzegorz, Krasne
Pan Mariusz, Gdynia
Pani Ewa, Baborów
Pan Maciej, Skiereszewo
Pan Paweł, Radziwiłłów
Pan Rafal, Klucze
Pan Adam, Duczki
Pan Wojtek, Miele.
Pan Paweł, Toruń
Pani Beata, Rudna

Czytaj także

Polacy nie czytają. Winne: wysoka cena i niska jakość książek?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2014 14:45
Prawie 61 % Polaków nie wzięło w ciągu roku ani jednej książki do ręki. I niestety tendencja ta rośnie. Co jest powodem? Czy chodzi o ceny książek? Może jednak o bylejakość oferty. Wydawnictwa prześcigają się w kampaniach marketingowych i ściąganiu do siebie celebrytów, a cierpi na tym literatura.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przejmująca Alice Munro zdradza tajemnice swojego pisarstwa

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2014 12:53
- We wstępie pisarka opisuje, jak doszło do powstania opowiadań. Niektóre są wynikiem doświadczeń osobistych, inne w większym stopniu wynikają z obserwacji. Tak jest z opowiadaniem tytułowym "Księżyce Jowisza", ostatnim w tomie. Zawiera ono - jak przyznaje laureatka literackiego Nobla - pewne okoliczności śmierci jej ojca - mówi Michał Nogaś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trudne portugalskie rozliczenia z przeszłością

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2014 15:00
- "Samotność Portugalczyka" to spacer po teraźniejszości i przeszłości Portugalii - mówi w audycji "Do południa" Michał Nogaś. Przeplatają się tu opowieści i relacje osób ważnych z punktu widzenia kraju i zwykłych mieszkańców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy istnieją "książki zbójeckie"?

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2014 15:41
Przy okazji stulecia urodzin Julio Cortazara wybuchła na Facebooku dyskusja na temat tego, czy "Gra w klasy" przeczytana po latach pozostaje ważną książką, czy nie. Zaraz potem pojawiła się inna dyskusja: jakie słynne arcydzieła nas rozczarowały, a potem: jakie książki wpłynęły na nasze życie. No właśnie, jakie?
rozwiń zwiń