"Alternatywy 4" w nowej wersji. Bez cenzury

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2014 15:43
Kamil Śmiałkowski, krytyk filmowy i badacz popkultury, mówił w radiowej Trójce o serialu "Alternatywy 4", który w nowej odsłonie wyemituje TVP.
Audio
  • "Alternatywy 4" bez cenzury (Do południa/Trójka)
Warszawa, 1983 rok. Serial Alternatywy 4 w reżyserii Stanisława Barei. Na zdjęciu: Roman Wilhelmi, Stanisława Celińska
Warszawa, 1983 rok. Serial "Alternatywy 4" w reżyserii Stanisława Barei. Na zdjęciu: Roman Wilhelmi, Stanisława CelińskaFoto: TVP/PAP

Serial "Alternatywy 4" po raz pierwszy został wyemitowany prawie 28 lat temu. Nieliczni wówczas wiedzieli, że oryginalna wersja reżyserska wygląda inaczej. Przygotowania do opracowania pełnej wersji serialu rozpoczęły się kilka lat temu. Porównując listy montażowe z rzeczywistą zawartością zapisów, którymi dysponowała Telewizja Polska, udało się odnaleźć wiele ocenzurowanych fragmentów (cenzurowano całe sceny oraz fragmenty scen, które w momencie premiery wyraźnie odnosiły się do panującej wówczas władzy) i wskazać ich pierwotne umiejscowienie w serialu.

Kamil Śmiałkowski tłumaczył w rozmowie z Katarzyną Borowiecką, że chętnie oglądamy produkcje, które są "kultowe", dlatego z jeszcze większą ciekawością czekamy na nową odsłonę serialu "Alternatywy 4". - Prawdziwa "kultowość" polega na tym, że coś, co znamy absolutnie na pamięć, z przyjemnością oglądamy po raz kolejny - podkreślił gość Trójki. - Jeśli coś jest dodane, pojawiają się nowe sceny, coś jest odgrzebane, tym większa radość wśród fanów - dodał.

Śmiałkowski podkreślił, że po tym serialu doskonale widać, że mnóstwo rzeczy zostało gdzieś wycięte, przemieszane i niewyświetlone. - Sam jestem ciekawy, co teraz zobaczymy. Cenzura wycinała konkretne żarty i ujęcia, dlatego warto teraz zrobić porównanie - mówił badacz popkultury.

Posłuchaj całej rozmowy Katarzyny Borowieckiej z Kamilem Śmiałkowskim na temat wzbogaconej wersji serialu "Alternatywy 4".

"Do południa" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku od godz. 9.05 do 12.00.

(mr/mk)

Czytaj także

Debiut w roli pięści. Wspomnienia Barbary Horawianki

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2014 21:50
– Pierwszą rolę zagrałam wspólnie z koleżanką w spektaklu na podstawie poezji Majakowskiego. Wyciągałyśmy pięści zza kulis i mówiłyśmy chórem: "niech żyje rewolucja, radosna i śmiała!" – opowiadała w Dwójce wybitna aktorka teatralna, filmowa, telewizyjna i radiowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z castingu na plan filmu "Miasto 44"

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2014 09:00
Zofia Wichłacz miała zaledwie 16 lat, gdy trafiła z castingu do filmu "Miasto 44” Jana Komasy. Okazała się bezkonkurencyjna i została zaangażowana do głównej roli kobiecej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nietypowy spacer śladami "Stawki większej niż życie"

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2014 12:51
Niektórzy fani seriali gotowi są poświęcić kilka lat na stworzenie przewodnika po miejscach, w których był kręcony. O jednej z takich publikacji opowiadał w radiowej Trójce Paweł Szczutowski, współautor "Stawkowego przewodnika filmowego".
rozwiń zwiń