X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Staś i Nel. Zaginiony klejnot Indii" - nowe przygody znanych bohaterów

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2014 11:55
W książce napisanej przez Leszka Talko nie ma wprawdzie psa Saby, są za to szaleni arystokraci, piękne koty, zwinni cyrkowcy, cisi zabójcy używający szarf i wiele innych atrakcji.
Audio
  • "Staś i Nel. Zaginiony klejnot Indii" (Trójka/Trójkowy Znak Jakości)
W pustyni i w puszczy (1973)
"W pustyni i w puszczy" (1973)Foto: kadr z filmu Władysława Ślesickiego

Wyd.
Wyd. Znak

Jest upalne lato 1879 roku. Jesteśmy w Indiach, najważniejszej brytyjskiej kolonii. Minęły dwa lata od dnia, w którym bohaterowie książki "W pustyni i w puszczy" Henryka Sienkiewicza, Staś Tarkowski i Nel Rawlison, szczęśliwie wrócili do domów. Staś uczęszcza do elitarnej szkoły w Madrasie. Nie może się doczekać, kiedy dołączy do niego Nel, która zmierza do miasta. Dziewczynka znika jednak bez śladu.

Madras jest polem walki szpiegowskich siatek, polem rywalizacji między Wielką Brytanią a Rosją. Ta druga chce przejąć kontrolę nad kolonią wykorzystując w tym celu żądnego władzy potomka jednego z maharadżów. Władzę tę ma zapewnić największy na świecie diament zwany klejnotem Indii. Kto go zdobędzie?
W środku tej walki znajdą się niespodziewanie właśnie Staś i Nel.

Rozmowy o literaturze "Z najwyższej półki" >>>

- Odważny to krok, muszę przyznać, wymyślić i opisać ciąg dalszy losów Stasia i Nel, ale Leszek Talko zaznacza na zakończenie tej powieści, w podziękowaniach: "Książki powinny być pisane i czytane z radości. 40 lat temu miałem taką frajdę czytając pierwszą książkę w życiu - 'W pustyni i w puszczy'. Teraz miałem frajdę, pisząc jej kontynuację. Ta książka powstała z radości" - zacytował dziennikarz Trójki Michał Nogaś.
Sam autor pozycji "Staś i Nel. Zaginiony klejnot Indii" przyznał w radiowej Trójce, że kiedy miał sześć lat książka Sienkiewicza "otworzyła mu świat". - Zobaczyłem, że można mieć przygody, można żyć inaczej - wyjaśnił Talko.

- Napisałem w życiu kilkanaście książek. Po tych z górą 40 latach pomyślałem sobie, że napisałbym taką książkę z radości, która dałaby mi i - mam nadzieję - czytelnikom frajdę, zobaczenia co było potem. Starałem się wskrzesić coś, co w Polsce właściwie nigdy nie cieszyło się specjalną popularnością - "W pustyni i w puszczy" jest wyjątkiem - czyli powieść przygodową. Wychowałem się na Juliuszu Verne, przygodach Tomka Wilmowskiego i Ani z Zielonego Wzgórza. Mam wrażenie, że dziś brakuje takich książek o miłości, przyjaźni. Jednocześnie atrakcyjnych w warstwie faktograficznej i przygodowej - powiedział.
Oto lista naszych zwycięzców:
1. Aleksandra, Wielka Nieszawka
2. Zofia, Łódz
3. Małgorzata, Pabianice
4. Teresa, Łuków
5. Teresa, Warszawa
6. Jerzy, Biała
7. Lidia, Bydgoszcz
8. Ewa, Skierniewice
9. T. , Warszawa
10. Bartosz, Kraków
11. Maria, Kobylnica
12. Paweł, Jasienica
13. Tadeusz, Rydułtowy
14. Dariusz, Poczesna Połudiowa
15. Maria, Justynów
16. Anna, Kruszyn Krajeński
17. Elżbieta, Brzeg
18. Beata, Kielce
19. Grzegorz, Sosnowiec
20. Piotr, Żary

" Do południa " na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku od godz. 9.05 do 12.00.
kk/mp

Czytaj także

Książka na wakacje, czyli o co "starszy pan z radia" prosi dzieci

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2014 13:02
"Trójkowy znak jakości" w dniu zakończenia roku szkolnego musiał być wyjątkowy. - Wakacje od dziś. Pomyślałem więc, że jak starszy pan z radia, czyli ja, poprosi, to może dzieci znajdą czas na czytanie. W ramach zachęty mam znakomitą książkę, która i starszym się spodoba - mówił w Trójce Michał Nogaś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sylwia Chutnik w krainie czarów, czyli w krainie wcale nie radosnej

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2014 10:10
Nowa książka Sylwii Chutnik "W krainie czarów" to zbiór 11 opowiadań pisanych latami, teraz poprawionych i poszerzonych. - To opowieści o Polsce, o naszej teraźniejszości i przeszłości. Opowieść o tych, którzy się w nowej Polsce nie odnaleźli - mówił w Trójce Michał Nogaś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bralczyk o ananasie, kisielu i flakach. Jeść!!!

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 08:48
Książka "Jeść!!!" to pięknie ilustrowany leksykon, w którym znany i lubiany językoznawca prof. Jerzy Bralczyk omówił sto osiemdziesiąt jeden "smacznych słów". - To opowieść o tym, co i jak mówimy o jedzeniu i jakich używamy do tego słów. Czyli co się z czym je i jak - mówił w Trójce Michał Nogaś.
rozwiń zwiń