"Zapomniane słowa", czyli fluja, skucha i hecny...

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2014 15:00
Niektóre słowa żyją wiecznie, niektóre giną śmiercią nagłą i niewyjaśnioną, jedne wstydliwie wychodzą z mody, drugie wspominamy z nostalgią. "Zapomniane słowa" pod red. Magdaleny Budzińskiej to słowniczek wyrażeń mało znanych, niemodnych i wyrzuconych z pamięci. To także wielobarwny zbiór osobistych skojarzeń i anegdot znanych pisarzy, naukowców i artystów.
Audio
  • Mariusz Szczygieł zdradza Michałowi Nogasiowi swoje ulubione słowo (Do południa/Trójka)
  • Agnieszka Wolny-Hamkało opowiada o swoim ulubionym słowie (Do południa/Trójka)
  • Ulubione zapomniane słowo Joanny Bator (Do południa/Trójka)
  • Jakie słowo chce zapamiętać Jerzy Bralczyk? (Do południa/Trójka)
  • Katarzyna Kłosińska opowiada zabawną historię o zapomnianym wyrażeniu (Do południa/Trójka)
  • "Zapomniane słowa", czyli fluja, skucha i hecny...(Do południa/Trójka)
Czy książka historyczna przeżywa obecnie renesans?
Czy książka historyczna przeżywa obecnie renesans?Foto: Glow Images/East News

Na naszej antenie swoje ulubione słowa wspominają Joanna Bator, Katarzyna Kłosińska, Agnieszka Wolny-Hamkało, Jerzy Bralczyk i Mariusz Szczygieł, który Michałowi Nogasiowi opowiada w audycji "Do południa" o słowie "hecny". - Hecny człowiek tworzy małą prowokacyjną sytuację, która jest dowcipna albo kończy się dowcipem. Ta osoba nie tylko jest dowcipna, ale z tego dowcipu tworzy użytek. Ja jestem hecny, a nikt o tym nie wie. Wszyscy mówią, że jestem jajcarzem, a mi się to strasznie nie podoba. "Hecny" uszlachetnia jajcarstwo - mówi reporter.

okładka
okładka książki, fot. mat. pras.

Pomysłodawczynią i redaktorką książki "Zapomniane słowa" jest Magdalena Budzińska. - Na łamach książki o wybranych konkretnych słowach i wyrażeniach są wspomnienia zarówno osób młodych, jak i starszych. To nie jest tak, że zapomnianymi słowami mogą być tylko te bardzo stare. Niektóre po prostu przestają być modne, na przykład podwórkowe słowo "skucha", które zniknęło, a pamiętają je dzisiejsi trzydziestolatkowie - mówi redaktorka w rozmowie przeprowadzonej przez Jana Niebudka.

W trakcie audycji Michał Nogaś otworzył książkę na przypadkowej stronie i znalazł tam spis określeń, których niegdyś używano w celu obrażenia innej osoby. Są wśród nich: "ty flądro wypukła", "ty bycie zbędny", "ty pomponie" czy "ty zarazo pełzakowata"... Jakie jeszcze określenia można znaleźć w "Zapomnianych słowach"? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego dźwięku.

Książka "Zapomniane słowa” Magdaleny Budzińskiej ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne i jest opatrzona Trójkowym Znakiem Jakości.

Zapraszamy do wysłuchania programu przygotowanego przez Michała Nogasia, Jana Niebudka i Wiolettę Myszkowską.

"Do południa" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku od godz. 9.05 do 12.00.

(fbi/mp)

Czytaj także

Giganci języka polskiego: Tylko wał krzyczy wow! Już lepiej: O rany Julek!

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2014 14:00
- Mówią, że na wszystko pozwalamy. Nie wyczuwają, że wariantywność wpisana jest w struktury języka, że to często nie jest nasz liberalizm, tylko obligatoryjne nasze zachowanie - mówił Jan Miodek, który w "Klubie Trójki" razem Jerzym Bralczykiem i Andrzejem Markowskim opowiadał o ich wspólnej książce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Co w mowie piszczy", czyli nawiasem mówiąc

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2014 23:00
Jak powinno się mówić: "na dworzu" czy "na dworze"? Katarzyna Kłosińska w audycji "Co w mowie piszczy" wyjaśniała też, dlaczego nie mówimy "w nawiasie mówiąc", ale "nawiasem mówiąc".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co oznaczało słowo "kibice"?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 17:44
Dlaczego mówimy "figa z makiem z pasternakiem"? Skąd się wzięli "kibice"? I jak powinno odmieniać się słowo "wataha". O tym wszystkim mówiła dr Katarzyna Kłosińska w audycji "Co w mowie piszczy?".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lachert i Szanajca": opowieść o zderzeniu ideałów z rzeczywistością

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2014 13:50
- Chciałam rozwikłać ich historię i pokazać całe środowisko modernistycznej grupy Praesens - opowiada Beata Chomątowska. Autorka książki o architektach Bohdanie Lachercie i Józefie Szanajcy - "Lachert i Szanajca. Architekci awangardy" była gościem "Radiowego Domu Kultury".
rozwiń zwiń