X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Zapomniane słowa", czyli fluja, skucha i hecny...

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2014 15:00
Niektóre słowa żyją wiecznie, niektóre giną śmiercią nagłą i niewyjaśnioną, jedne wstydliwie wychodzą z mody, drugie wspominamy z nostalgią. "Zapomniane słowa" pod red. Magdaleny Budzińskiej to słowniczek wyrażeń mało znanych, niemodnych i wyrzuconych z pamięci. To także wielobarwny zbiór osobistych skojarzeń i anegdot znanych pisarzy, naukowców i artystów.
Audio
  • Mariusz Szczygieł zdradza Michałowi Nogasiowi swoje ulubione słowo (Do południa/Trójka)
  • Agnieszka Wolny-Hamkało opowiada o swoim ulubionym słowie (Do południa/Trójka)
  • Ulubione zapomniane słowo Joanny Bator (Do południa/Trójka)
  • Jakie słowo chce zapamiętać Jerzy Bralczyk? (Do południa/Trójka)
  • Katarzyna Kłosińska opowiada zabawną historię o zapomnianym wyrażeniu (Do południa/Trójka)
  • "Zapomniane słowa", czyli fluja, skucha i hecny...(Do południa/Trójka)
Czy książka historyczna przeżywa obecnie renesans?
Czy książka historyczna przeżywa obecnie renesans?Foto: Glow Images/East News

Na naszej antenie swoje ulubione słowa wspominają Joanna Bator, Katarzyna Kłosińska, Agnieszka Wolny-Hamkało, Jerzy Bralczyk i Mariusz Szczygieł, który Michałowi Nogasiowi opowiada w audycji "Do południa" o słowie "hecny". - Hecny człowiek tworzy małą prowokacyjną sytuację, która jest dowcipna albo kończy się dowcipem. Ta osoba nie tylko jest dowcipna, ale z tego dowcipu tworzy użytek. Ja jestem hecny, a nikt o tym nie wie. Wszyscy mówią, że jestem jajcarzem, a mi się to strasznie nie podoba. "Hecny" uszlachetnia jajcarstwo - mówi reporter.

okładka
okładka książki, fot. mat. pras.

Pomysłodawczynią i redaktorką książki "Zapomniane słowa" jest Magdalena Budzińska. - Na łamach książki o wybranych konkretnych słowach i wyrażeniach są wspomnienia zarówno osób młodych, jak i starszych. To nie jest tak, że zapomnianymi słowami mogą być tylko te bardzo stare. Niektóre po prostu przestają być modne, na przykład podwórkowe słowo "skucha", które zniknęło, a pamiętają je dzisiejsi trzydziestolatkowie - mówi redaktorka w rozmowie przeprowadzonej przez Jana Niebudka.

W trakcie audycji Michał Nogaś otworzył książkę na przypadkowej stronie i znalazł tam spis określeń, których niegdyś używano w celu obrażenia innej osoby. Są wśród nich: "ty flądro wypukła", "ty bycie zbędny", "ty pomponie" czy "ty zarazo pełzakowata"... Jakie jeszcze określenia można znaleźć w "Zapomnianych słowach"? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego dźwięku.

Książka "Zapomniane słowa” Magdaleny Budzińskiej ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne i jest opatrzona Trójkowym Znakiem Jakości.

Zapraszamy do wysłuchania programu przygotowanego przez Michała Nogasia, Jana Niebudka i Wiolettę Myszkowską.

"Do południa" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku od godz. 9.05 do 12.00.

(fbi/mp)

Czytaj także

Giganci języka polskiego: Tylko wał krzyczy wow! Już lepiej: O rany Julek!

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2014 14:00
- Mówią, że na wszystko pozwalamy. Nie wyczuwają, że wariantywność wpisana jest w struktury języka, że to często nie jest nasz liberalizm, tylko obligatoryjne nasze zachowanie - mówił Jan Miodek, który w "Klubie Trójki" razem Jerzym Bralczykiem i Andrzejem Markowskim opowiadał o ich wspólnej książce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Co w mowie piszczy", czyli nawiasem mówiąc

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2014 23:00
Jak powinno się mówić: "na dworzu" czy "na dworze"? Katarzyna Kłosińska w audycji "Co w mowie piszczy" wyjaśniała też, dlaczego nie mówimy "w nawiasie mówiąc", ale "nawiasem mówiąc".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co oznaczało słowo "kibice"?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 17:44
Dlaczego mówimy "figa z makiem z pasternakiem"? Skąd się wzięli "kibice"? I jak powinno odmieniać się słowo "wataha". O tym wszystkim mówiła dr Katarzyna Kłosińska w audycji "Co w mowie piszczy?".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lachert i Szanajca": opowieść o zderzeniu ideałów z rzeczywistością

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2014 13:50
- Chciałam rozwikłać ich historię i pokazać całe środowisko modernistycznej grupy Praesens - opowiada Beata Chomątowska. Autorka książki o architektach Bohdanie Lachercie i Józefie Szanajcy - "Lachert i Szanajca. Architekci awangardy" była gościem "Radiowego Domu Kultury".
rozwiń zwiń