Katarzyna Groniec i "śpiewne" piosenki Agnieszki Osieckiej

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2014 17:35
Katarzyna Groniec zaprasza na wyjątkowe spotkanie z utworami Agnieszki Osieckiej. O interpretacji piosenek patronki studia koncertowego Trójki artystka opowiadała Markowi Niedźwieckiemu.
Audio
  • Katarzyna Groniec i "śpiewne" piosenki Agnieszki Osieckiej (Do południa/Trójka)
Katarzyna Groniec
Katarzyna GroniecFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Katarzyna Groniec nie jest pierwszą artystką, która sięga po twórczość Agnieszki Osieckiej. - Staram się nie słuchać poprzednich interpretacji, znam te piosenki z ich pierwszych prezentacji, głównie z lat 70. - mówi wokalistka i dodaje, że będzie chciała "pożeglować w stronę elektroniki", dzięki czemu - jak wierzy - jej wykonania utworów Agnieszki Osieckiej nabiorą nowego charakteru.

Katarzyna Groniec podkreśla, że choć Agnieszka Osiecka napisała bardzo dużo piosenek, w większości znamy tylko te sztandarowe. - Znalazłam piosenki z teatru, jak "Dance macabre" czy "Zoo" - opisuje rozmówczyni Marka Niedźwieckiego, podkreślając, że piosenki poetki są wyjątkowo "śpiewne". - Ciekawi mnie, co było pierwsze: muzyka czy tekst. Wydaje mi się, że kluczem do śpiewności piosenki jest napisanie najpierw muzyki, potem tekstu - mówi Katarzyna Groniec.

"Zoo" to tytuł koncertu - muzycznego spotkania z wyjątkowymi utworami Agnieszki Osieckiej, które Katarzyna Groniec konfrontuje z własną wrażliwością artystyczną. Będą to m. in. "Wielka woda", "Kokaina", "Dzikuska", "Zoo", "Piosenka o życiu ptasim". Piosenki zaaranżował Łukasz Damrych (klawisze). W skład zespołu muzycznego wchodzą także Tomasz Pierzchniak (kontrabas) i Łukasz Sobolak (perkusja). Premiera "Zoo" odbędzie się podczas Koncertu Galowego 17. Konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej" w Teatrze Palladium 29 września 2014 roku.

Koncert Finalistów 17. Konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej" >>>

Katarzyna Groniec to artystka wielokrotnie nagradzana, ceniona przez publiczność za wdzięk, ironię, liryzm, pazur sceniczny, ale przede wszystkim za wybitne umiejętności interpretacyjne. Laureatka m.in. głównej nagrody Festiwalu Młodych Talentów w Poznaniu (1988) oraz Grand Prix i Nagrody Dziennikarzy na Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (1997). W kwietniu 2008 r. Katarzyna Groniec otrzymała Dyplom Mistrzostwa im. Aleksandra Bardiniego za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie piosenki aktorskiej.

Katarzyna Groniec debiutowała rolą Anki w musicalu "Metro" w Teatrze Dramatycznym (1991). Grała w spektaklach muzycznych i telewizyjnych, współpracując z wieloma reżyserami, m. in. Krystyną Jandą, Wojciechem Kościelniakiem, Arturem Barcisiem, Januszem Józefowiczem, Laco Adamikiem i Jerzym Bielunasem.

Na rynku płytowym Katarzyna Groniec zadebiutowała albumem "Mężczyźni" (2000), którego producentem był Grzegorz Ciechowski, autor większości tekstów, muzyki i aranżacji. Artystka ma w dorobku utwory m.in. Asji Łamituginy, Wiktora Woroszylskiego, Konstantego I. Gałczyńskiego, Marka Grechuty, Edith Piaf, Leonarda Cohena, Jacquesa Brela.

W 2002 roku Katarzyna Groniec wydała płytę "Poste restante", w 2004 roku dwupłytowy album "Emigrantka", a w 2007 roku pierwszy autorski album "Przypadki", który w wersji koncertowej został wydany w 2008 roku ("Na żywo"), kolejne płyty to "Listy Julii" z 2009 roku z piosenkami Elvisa Costello oraz autorski album "Pin-Up Princess" z 2011 roku. Najnowsza płyta "Wiszące ogrody" została wydana w marcu tego roku.

"Do południa" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku od godz. 9.05 do 12.00.

(mat. promocyjne, mk/mp)

Czytaj także

Katarzyna Groniec: wiem, czego nie chcę

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2014 13:35
- Mam już swoje doświadczenia, mam swoje wizje. Potrzebny jest mi ktoś, kto popatrzy na mnie z boku i powie, że brnę w jakimś momencie. Mam taki charakter, że trzasnę drzwiami, ale potem zaczynam się zastanawiać czy mam rację - przyznaje Katarzyna Groniec, opowiadając o swojej nowej płycie "Wiszące ogrody" i wspominając współpracę z Grzegorzem Ciechowskim.
rozwiń zwiń