"Porwanie Michela Houellebecqa", czyli jak było naprawdę...

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2014 13:30
- Powstała komedia w tradycji najlepszych filmów Monty Pythona sprzed wielu lat. Sam Houellebecq zgodził się wystąpić w filmie w roli samego siebie - mówi w audycji "Do południa" Jakub Duszyński.
Audio
  • "Porwanie Michela Houellebecqa", czyli jak było naprawdę... (Do południa/Trójka)
Kadr z filmu Porwanie Michela Houellebecqa
Kadr z filmu "Porwanie Michela Houellebecqa"Foto: mat. prasowe dystrybutora - Gutek Film

"Porwanie Michela Houellebecqa" to film, który opowiada o jednym z najbardziej znanych i docenianych współczesnych pisarzy francuskich.

Rozmowy z aktorami i ludźmi świata filmu na podstronach "Fajnego filmu" oraz "Trójkowo, filmowo" >>>

- Sytuacja jest autentyczna. Rzeczywiście w 2011 roku, podczas trasy promującej powieść "Mapa i terytorium" Michel Houellebecq zniknął na kilka tygodni. Spekulowano, gdzie jest, zastanawiano się, czy może to Al-Kaida porwała go sprowokowana wypowiedziami pisarza na temat islamu? - opowiada Jakub Duszyński z firmy dystrybucyjnej Gutek Film. Reżyser Guillaume Nicloux postanowił wokół tych spekulacji nakręcić film, który pokazuje, jak sytuacja wyglądała naprawdę.

Pewnego dnia trzech postawnych mężczyzn uwolniło pisarza od codziennego stresu, konieczności przebywania wśród łowców autografów, uciążliwego remontu mieszkania i zawiozło go do położonego na uboczu cywilizacji domku. W tej idylli pełnej umięśnionych osobników, starych samochodów i polskiej kiełbasy Houellebecq może spokojnie żyć, pod warunkiem, że jest wino i papierosy, czekać, aż ktoś zapłaci za niego okup. Tylko kto ma to zrobić?

- To oczywiście nie jest film dokumentalny, to nie jest nawet paradokument. "Porwanie Michela Houellebecqa" jest filmem fabularnym z dużą ilością improwizacji. Film jest zabawą z naszymi medialnymi oczekiwaniami - by zobaczyć wielkiego pisarza w bardzo prywatnych sytuacjach - dodaje gość Katarzyny Borowieckiej.

"Do południa" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku od godz. 9.05 do 12.00.

(fbi/mp)

Czytaj także

"Biały cień" wygrywa Festiwal Nowe Horyzonty!

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2014 22:00
W Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty spośród 13 filmów jury przyznało Grand Prix oraz 20 tys. euro filmowi "Biały cień" w reżyserii Noaza Deshe. Festiwalowi było poświęcone specjalne wydanie audycji "Trójkowo, filmowo".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekscentryczny świat Wesa Andersona

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2014 16:44
James Bond pił martini z wódką, bohaterowie serialu "Mad Men" nie stronili od whisky, Carrie Bradshaw spopularyzowała koktajl Cosmopolitan, a Homer Simpson upodobał sobie piwo. Popularny ostatnio cydr stał się z kolei łupem "Fantastycznego Pana Lisa" w filmie Wesa Andersona - jednego z najciekawszych współczesnych reżyserów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Alternatywy 4" w nowej wersji. Bez cenzury

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2014 15:43
Kamil Śmiałkowski, krytyk filmowy i badacz popkultury, mówił w radiowej Trójce o serialu "Alternatywy 4", który w nowej odsłonie wyemituje TVP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Serialowe ciągi dalsze, czyli na co czekamy jesienią

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014 14:59
Jesień to nie tylko czas, gdy coś się kończy: babie lato, ładna pogoda, pomidory. Jesienią ekrany telewizyjne zapełniają się znanymi twarzami bohaterów, na których powrót czekaliśmy całe lato. Wreszcie dowiemy się, jaki jest ciąg dalszy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Batman był blondynem! Oto historia człowieka-nietoperza

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2014 16:30
"Detective Comics" to amerykańska seria komiksowa wydawana od 1937 roku. Jej dwudziesty siódmy zeszyt dał światu mrocznego rycerza - Batmana.
rozwiń zwiń