"Kroniki" Boba Dylana. Historia osobista jak jego piosenki

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2014 14:37
Właśnie trafia do księgarń pierwszy tom kronik pisanych przez Boba Dylana. Jest to opowieść o tym, w jaki sposób artysta stał się głosem pokolenia, jednym z najważniejszych muzyków, autorów tekstów i pieśniarzy naszych czasów.
Audio
  • "Kroniki" Boba Dylana. Historia subiektywna i osobista jak jego piosenki (Do południa/Trójka)
Bob Dylan
Bob DylanFoto: Jean-Luc Ourlin/Wikimedia Commons

"Kroniki" nie są typową autobiografią, raczej opowieścią świadka epoki. To historia subiektywna i osobista jak jego piosenki. Bob Dylan pisze o tym, jak dojrzewały w nim jego pierwsze samodzielne teksty. Zaznacza też, że nie ma piosenek dobrych i złych, są tylko różne rodzaje dobrych.

Okładka
Okładka książki "Kroniki. Tom 1", fot. mat. pras.

Książka ukazuje Dylana jako artystę słowa. Profesor Jerzy Jarniewicz - znawca i miłośnik jego twórczości - zauważa, że pisarstwo artysty nawiązuje do tradycji trubadurów. - To jest literatura, która nie istnieje samodzielnie. Na białej kartce papieru traci to, co dla niej jest żywotnie ważne, czyli związek z osobą wykonawcy, z głosem, ze sceną - mówi w rozmowie z Janem Niebudkiem.

Profesor odpowiada również na pytanie: czy pisarstwo artysty jest warte Nobla? Twierdzi, że przyznanie mu tej nagrody byłoby wyrazem dostrzeżenia zapomnianej tradycji żywego słowa. - Jeśli posłuchamy Dylana na jego najlepszych płytach, to usłyszymy twórcę, który nie ustępuje najlepszym poetom XX wieku, twórcę bardzo samoświadomego - tłumaczy Jarniewicz.

Czytając "Kroniki", można mieć wrażenie, że Dylan nie dba o kolejność zdarzeń. Autor przekładu Marcin Szuster zauważa, że jest to proza "bardzo szczególna, bo niechronologiczna i wybiórcza". - To jest autobiografia pisana przez Boba Dylana, który wie, że już nie musi pisać o sobie - podsumowuje tłumacz.

Teksty Dylana są doskonale zrytmizowane. Cechuje je nietuzinkowa wyobraźnia, dowcip językowy i sytuacyjny, jak również szerokie spektrum odniesień literackich. Spośród niemal tysiąca publikacji na jego temat większość podejmuje tematykę jego pisarstwa. Na wielu uniwersytetach brytyjskich i amerykańskich prowadzone są seminaria poświęcone Dylanowi jako poecie.

Książka "Kroniki. Tom1” Boba Dylana ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne i jest opatrzona Trójkowym Znakiem Jakości.

A oto lista osób, które wygrały książki "Kroniki. Tom 1" w audycji "Do południa":

1. Anna z Gdańska

2. Ewa z Płocka

3. Agnieszka z Sosnowca

4. Barbara z Dąbrowy Górniczej

5. Anna z Warszawy

6. Ewa z Lublina

7. Agnieszka z Kielc

8. Krzysztof z Lędzin

9. Edyta ze Spychowa

10. Marcin z Narola

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania, w którym o twórczości Boba Dylana w rozmowie z Natalią Grzeszczyk mówił również Andrzej Stasiuk!

Audycję prowadził Michał Nogaś.

"Do południa" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku od godz. 9.05 do 12.00.

(iwo/mk)

Czytaj także

Bob Dylan kończy dziś 72 lata. Oto przełomowe momenty jego kariery

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2013 00:25
Do połowy lat 60. fani Dylana byli przyzwyczajeni do oglądania zdziwaczałego krzykacza z harmonijką i akustykiem. Latem 1965, podczas słynnego festiwalu muzyki folkowej w Newport, Bob Dylan postanowił, że tym razem zaserwuje przybyłym coś nowego...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa książka Alice Munro: proza wyciszona, kameralna

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2014 17:00
W Polsce wychodzi właśnie zbiór opowiadań ostatniej laureatki Literackiej Nagrody Nobla Alice Munro. Książka pt. "Odcienie miłości" ukazuje się 11 września z Trójkowym Znakiem Jakości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Międzynarodowy Dzień Tłumacza. "Tłumacz jest jak szyba"

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2014 15:10
To zawód często niedoceniany, pomijany w recenzjach... A tymczasem tłumacze miesiącami i latami pracują nad przekładem książki i to w ogromnej mierze dzięki ich pracy czytelnik może się cieszyć pięknem literatury obcojęzycznej w swoim rodzimym języku. 30 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tłumacza.
rozwiń zwiń