"Ogródek w przedszkolu" - dzieci hodują warzywa

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2014 15:30
- Ważne, żeby dzieci wiedziały, że marchewki nie są ze sklepu, tylko z ziemi. Chcę by poznały cały proces powstawania rośliny - od kiełkującego nasiona, po wyrastające z niego warzywo - mówi Jaśmina Wójcik, autorka pomysłu zakładania ogródków w przedszkolach.
Audio
  • "Ogródek w przedszkolu" - dzieci hodują warzywa (Do południa/Trójka)
Dbanie o warzywa w ogródkach przy przedszkolach daje dzieciom ogrom satysfakcji
Dbanie o warzywa w ogródkach przy przedszkolach daje dzieciom ogrom satysfakcjiFoto: Glow Images/East News

Jaśmina Wójcik, artystka zajmująca się m.in. projektami w przestrzeni miejskiej, zastanawiała się jakiś czas temu, dlaczego właściwie nie ma przy przedszkolu, do którego chodzi jej syn, ogródka, w którym dzieci mogłyby siać, sadzić i pielęgnować rośliny, a następnie je zjadać. Z pomysłu zrodził się "Ogródek w przedszkolu" - projekt edukacyjno-artystyczny.

Dyrekcji warszawskiego przedszkola bardzo spodobała się idea, wyznaczono już miejsce, w którym dzieci będą mogły na wiosnę sadzić warzywa.Teraz jeszcze pozostaje zaangażować rodziców, by pomogli założyć ogród. - Takie inicjatywy uczą dzieci cierpliwości, pokory i obowiązkowości, bo nie wystarczy rośliny zasadzić, ale trzeba o nią dbać. Można się też uczyć magazynowania roślin na zimę - przekonuje rozmówczyni Katarzyny Pruchnickiej.

Jaśmina Wójcik chce też, by w ogródku przedszkolnym były zioła. - Dzieci nie powinny jeść pieprzu i soli, ale jak najbardziej mogą jeść zioła. Warto urozmaicać tradycyjne smaki koprem, pietruszką czy bazylią.

Jak można się włączyć w projekt Jaśminy Wójcik? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy Katarzyny Pruchnickiej.

" Do południa " na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku od godz. 9.05 do 12.00.

(fbi, ei)

Czytaj także

Dzieci, kuchnia i placki z pokrzywy

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 09:00
- Gotowanie jest bardzo wychowawcze - uczy młodych cierpliwości, przyjmowania porażek. Jeśli natomiast jest sukces, dziecko bardzo się cieszy, że jedzenie smakuje całej rodzinie - mówi Agnieszka Kręglicka, autorka książki "Gotowi, by gotować".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Byliśmy w ogrodzie, ale nie tylko

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2014 17:39
W niedzielny poranek zaprosiliśmy małych słuchaczy do ogrodu. Naszym przewodnikiem była Pola Madej, która na grządkach, kwiatach i warzywnikach zna się jak nikt inny. A nie ma nic przyjemniejszego niż piknik w pięknym ogrodzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto wyjada grzyby i kasztany?

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2014 18:00
W "Zagadkowej niedzieli" mówiliśmy m.in. o tym, kto wyjada kasztany i jak zostać wybitnym wynalazcą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przemoc rówieśnicza. Czym jest i jak jej przeciwdziałać?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2014 12:00
Jakie są źródła przemocy wśród najmłodszych? Jak zauważyć, że dziecko padło ofiarą agresji rówieśników i jak mu pomóc? Odpowiedzi na te pytania szukamy w audycji "Prawdę mówiąc".
rozwiń zwiń