X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Dziesięć bram świata" - książka o siarce, dżungli i 50 groszach

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 14:42
- To opowieść o ludziach, których nie spotykamy na co dzień i o miejscach, do których na co dzień nie trafiamy. To także historia o przekraczaniu granic, często tych, których nie widać na mapach - mówi o książce Tadeusza Biedzkiego Michał Nogaś.
Audio
  • Michał Nogaś rozmawia z Tadeuszem Biedzkim (Do południa/Trójka)
Tadeusz Biedzki
Tadeusz BiedzkiFoto: archiwum prywatne

Dokąd podróżujemy z Tadeuszem Biedzkim? - Czytelnik zostaje zabrany w dziesięć miejsc, które dla mnie były najciekawszymi miejscami na świecie, albo też miejsc, w których spotkałem najciekawszych ludzi. W ciągu dwudziestu kilku lat podróżowania przejechałem prawie cały świat, głównie Trzeci Świat - mówi autor książki.

Czytając "Dziesięć bram świata" odwiedzamy Jawę, gdzie górnicy wydobywają siarkę z czynnego wulkanu Kawah Ijen, trafiamy do dwóch brazylijskich dżungli, miejskiej i amazońskiej, a także poznajemy członków etiopskiego plemienia, których dziwią damskie pończochy. Autor przekracza granice państw i kontynentów, ale powód jego wizyty we wszystkich miejscach, do których dociera, jest zawsze ten sam - ludzie i ich historie.

Okładka
Okładka książki "Dziesięć bram świata"

W audycji "Do południa" podróżnik zdradza, gdzie mieszka i kim jest najpiękniejsza kobieta świata. Mówi o pogrzebach dzieci w pniach drzew i marzeniu o posiadaniu 50 groszy. - Ta książka to jest opowieść o podróży prawdziwej, niepobieżnej, o podróży, w której jest czas i na zadumę, i na obserwację, i na rozmowę - podsumowuje prowadzący audycję.

Na pytanie o to, jak przygotować się do dalekiej wyprawy, gość Michała Nogasia odpowiada, że powinno się dużo czytać o miejscu, w które planuje się jechać. Jednak to nie wszystko. - Trzeba być otwartym na przygodę, a przede wszystkim otwartym wobec miejscowych ludzi. Z reguły są to ludzie bardzo ufni i przyjaźni. Łatwo pozyskać ich sympatię. Ale oczywiście nie pozyska się jej, przyjeżdżając klimatyzowanym autobusem z trzydziestoosobową wycieczką - zaznacza autor "Dziesięciu bram świata".

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy Michała Nogasia.

"Do południa" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku od godz. 9.05 do 12.00.

(iwo, ei)

Czytaj także

"Poza krawędź świata": historia rejsu, który zdziesiątkował załogę

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2014 09:45
- To opowieść o Magellanie i jego przejmującym rejsie dookoła Ziemi - mówi Michał Nogaś o fascynującej niczym najlepszy thriller książce Laurence'a Bergreena "Poza krawędź świata".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trudne portugalskie rozliczenia z przeszłością

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2014 15:00
- "Samotność Portugalczyka" to spacer po teraźniejszości i przeszłości Portugalii - mówi w audycji "Do południa" Michał Nogaś. Przeplatają się tu opowieści i relacje osób ważnych z punktu widzenia kraju i zwykłych mieszkańców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olga Tokarczuk odbudowała zaginiony świat. Wszystko w "Księgach Jakubowych"

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2014 11:55
- Jestem przekonany, że ta książka trafi do kanonu naszej literatury współczesnej i stanowi dowód na to, że jest możliwy powrót wielkiej polskiej powieści epickiej, historycznej - mówi Michał Nogaś o najnowszej powieści Olgi Tokarczuk.
rozwiń zwiń