Chcesz uczcić pamięć Vaclava Havla? Podwiń nogawki!

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2014 12:31
18 grudnia to rocznica śmierci Vaclava Havla. Czesi znaleźli niecodzienny sposób na uczczenie jego pamięci - od dwóch lat obchodzą ten dzień jako dzień krótszych nogawek.
Audio
  • Chcesz uczcić pamięć Vaclava Havla? Powiń nogawki! (Do południa/Trójka)
18 grudnia Czesi podwijają nogawki i zakładają kolorowe skarpetki. Robią to, by uczcić pamięć Vaclava Havla
18 grudnia Czesi podwijają nogawki i zakładają kolorowe skarpetki. Robią to, by uczcić pamięć Vaclava HavlaFoto: Wikipedia/Zbigniew Kresowaty

Skąd taki pomysł? Kiedy Havel miał zostać zaprzysiężony na prezydenta, przez przypadek przyszedł na uroczystość w przykrótkich spodniach. Zdjęcia z tego wydarzenia obiegły cały świat. Wypadło to nieco nieprofesjonalnie, ale on sam wspominał tę sytuację z humorem. To właśnie dlatego w rocznicę jego śmierci Czesi podwijają nogawki spodni, ukazując starannie dobrane skarpetki.

Martin Benda, współorganizator akcji, przyznaje, że pomysł podchwycili ludzie na całym świecie. - To jedna z tych akcji, o których informacje rozsyła się przez media społecznościowe. Jej uczestnicy robili sobie zdjęcia z podwiniętymi nogawkami i przesyłali je nam z Niemiec, ze Słowacji, z Polski, a nawet z Tajwanu - mówi.

Jakie skarpetki tego dnia najchętniej zakładają Czesi? - Pojawia się na nich motyw serduszka, bo Havel często rysował jedno przy swoim podpisie. Ale wystarczy, że skarpety będą po prostu zabawne, kolorowe, tak żeby ktoś się uśmiechnął - podsumowuje Benda.

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadził: Michał Nogaś
Autor: Wioletta Myszkowska
Gość: Aleksander Kaczorowski (autor książki "Havel. Zemsta bezsilnych"), Martin Benda (współorganizator akcji w Czechach), Marcin Gałązka (organizator akcji w Polsce)
Data emisji: 16.12.2014
Godzina emisji: 09.05

(iwo, ei)

A oto lista osób, które wygrały egzemplarze książki "Havel. Zemsta bezsilnych":

Pan Rafał, Pleszew

Pan Tomasz, Kraków

Pani Marta, Mysiadło

Pani Małgosia, Łódź

Pani Magda, Częstochowa

Pan Piotr, Giebułtów

Pan Krzysztof, Łódź

Pani Basia, Opole

Pan Jarosław, Toruń

Pani Marta, Warszawa

Pan Adam, Chełm

Pan Jarosław, Legnica

Pani Beata, Polańczyk

Pan Paweł, Warszawa

Pan Michał, Wrocław

Czytaj także

Książka na święta. Nocne rozmowy o ostatniej miłości

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2014 17:07
"Ostatnia miłość Edith Piaf" to książka o uczuciu, jakie zrodziło się między artystką a Theo Lamboukasem, jej o 20 lat młodszym mężem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opowieść o genialnych matematykach, ścierce i gęsi

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2014 12:05
Stefan Banach, Hugo Steinhaus, Stanisław Ulam, Stanisław Mazur i wielu innych uczonych tworzyło w latach międzywojennych lwowską szkołę matematyczną. Wszyscy oni zasłużyli na miano genialnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

13 grudnia minuta po minucie, czyli "Noc generała"

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2014 10:39
Do rąk czytelników trafiło wznowione wydanie książki opisującej okoliczności wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Jej autorem jest Gabriel Mérétik, francuski dziennikarz i pomysłodawca Trójkowej audycji "MiniMax".
rozwiń zwiń