"Głosy starego morza" - podróż do Hiszpanii, której nie ma

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2015 12:36
"Głosy starego morza. W poszukiwaniu utraconej Hiszpanii" Normana Lewisa to książka, która przenosi nas do nieistniejącego już świata. - Ten tekst jest piękny, momentami wręcz poetycki - mówi Michał Nogaś.
Audio
  • Michał Nogaś opowiada o książce "Głosy starego morza. W poszukiwaniu utraconej Hiszpanii" (Do południa/Trójka)
Norman Lewis w książce Głosy starego morza opisuje życie na hiszpańskim wybrzeżu przed boomem turystycznym
Norman Lewis w książce "Głosy starego morza" opisuje życie na hiszpańskim wybrzeżu przed boomem turystycznymFoto: Glow Images/East News

foto:
foto: mat. promocyjne

Brytyjski pisarz i podróżnik Norman Lewis zabiera czytelników do Hiszpanii sprzed turystycznego boomu, do kraju, którego już nie ma. Na kartach swojej książki opisuje życie w małej wiosce, gdzie "podstawowe potrzeby mieszkańców były zaspokajane przez spróchniały kościół, składnicę rybacką i rzeźnika". Lewis opowiada o codzienności spokojnej rybackiej osady i o tym, jak zmieniło się hiszpańskie wybrzeże, gdy jego piękno odkryli turyści.

- Lewis opisuje, jak pieniądze bogatego biznesmena zmieniają okolicę i jak zmienia się mentalność mieszkańców, którzy zauważają, że nagle ich wioska może stać się nieco bogatsza. Ale też nie podejrzewają, jaką cenę przyjdzie im za to zapłacić - mówi Michał Nogaś.

Redaktorka książki Marta Hoffner stwierdza, że opowieść Lewisa wręcz "uderza". - Społeczność rybaków została postawiona przed faktem zmian, które dzieją się niezależnie od tego, czy oni się na to zgadzają, czy nie - tłumaczy.

-To piękna poetycka, chwilami przepełniona melancholią, ale też pełna życia, ludzi z krwi i kości, ich wad i zalet, książka - podsumowuje prowadzący audycję.

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadził: Michał Nogaś
Goście: Julian Evans (autor biografii Normana Lewisa), Marta Hoffner (redaktorka książki)
Data emisji: 13.01.2015
Godzina emisji: 09.05

(iwo, ei)

A oto lista osób, które wygrały egzemplarze książki "Głosy starego morza":

Pani Agnieszka, Bielsko-Biała

Pani Joanna, Warszawa

Pani Ilona, Żukowo

Pani Anna, Katowice

Pani Karolina, Rybnik

Pan Konrad, Sopot

Pani Alicja, Chorzów

Pani Janina, Swarzędz

Pan Grzegorz, Lack

Czytaj także

Trudne portugalskie rozliczenia z przeszłością

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2014 15:00
- "Samotność Portugalczyka" to spacer po teraźniejszości i przeszłości Portugalii - mówi w audycji "Do południa" Michał Nogaś. Przeplatają się tu opowieści i relacje osób ważnych z punktu widzenia kraju i zwykłych mieszkańców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

366 rozdziałów z historii świata

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2015 16:08
"Zdarzyło się" to zbiór 366 felietonów. To książka, z którą od 1 stycznia do 31 grudnia przemierzamy kraje i podróżujemy w czasie, poznając niezwykłe historie z całego świata.
rozwiń zwiń