X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Legenda animacji żegna się z widzami

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2015 12:20
Około połowy filmów powstających w Japonii to filmy animowane. Jedno ze studiów zajmujących się animacją wzbudza szczególne emocje, nie tylko wśród japońskiej publiczności.
Audio
  • Legenda japońskiej animacji żegna się z widzami (Do południa/Trójka)
Zrywa się wiatr jest bardzo poważnym kandydatem do Oscara w kategorii: pełnometrażowy film animowany
"Zrywa się wiatr" jest bardzo poważnym kandydatem do Oscara w kategorii: pełnometrażowy film animowanyFoto: mat. promocyjne

Studio Ghibli miało od początku swojego istnienia symbolizować zmiany, jakie dzięki jego produkcjom zajdą w świecie animacji. Japonista i kulturoznawca dr Jakub Karpoluk przypomina, że faktycznie już pierwsze filmy: "Nausicaä z Doliny Wiatru" z 1984 roku i "Laputa - podniebny zamek" z 1986 roku okazały się ogromnym sukcesem. Oba filmy wyreżyserował współtwórca studia Hayao Miyazaki.

Na każdą kolejną produkcję Hayao Miyazakiego publiczność czekała z niecierpliwością i nigdy nie była zawiedziona. - On ma bardzo silną pozycję w świecie filmowym. Stroni jednak od rozgłosu, skandali i chroni swoje życie prywatne - mówi dr Jakub Karpoluk. Hayao Miyazaki, który jest już dziś starszym mężczyzną, zapowiedział ostatnio, że jego najnowszy film, nominowany w zeszłym roku do Oscara "Zrywa się wiatr", będzie pożegnaniem reżysera z widzami.

Po odejściu Hayao Miyazakiego Studio Ghibli stworzyło jeszcze dwa filmy animowane. Pierwszy z nich, "Kaguyahime no Monogatari" w reżyserii  Isao Takahaty otrzymał w tym roku nominację do Oscara.

***

Przygotowała: Natalia Grzeszczyk

Gość: dr Jakub Karpoluk (japonista i kulturoznawca)

Data emisji: 21.01.2015

Godzina emisji: 10.20

Materiał został wyemitowany w audycji Do południa

(fbi, ei)

Czytaj także

"Wielkie oczy" - zaskakujący powrót Tima Burtona

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2015 14:00
- To zwrot w twórczości Tima Burtona, zarówno pod kątem estetyki, jak i podejmowanego tematu - mówi Paweł Fiłonowicz z Forum Film Poland o najnowszym filmie Burtona "Wielkie oczy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fototeka Narodowa odkrywa tajemnice polskiego kina

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2015 14:00
Mija 5 lat, od kiedy Fototeka Narodowa pokazała tysiące niepublikowanych nigdzie fotosów dokumentujących polskie kino sprzed 1989 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kebab i Horoskop", czyli życie jak wzór na perskim dywanie

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2015 13:34
"Kebab i Horoskop", film Grzegorza Jaroszuka, to komedia absurdu, która opowiada historię pracowników bankrutującego sklepu z dywanami.
rozwiń zwiń