Trabantem po Australii - łamanie dachu i stereotypów

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2015 14:10
- Chodzi głównie o świetną zabawę i potężną dawkę humoru. To maszynka do łamania stereotypów - mówi o podróży trabantami Marek Tomalik, znawca Australii i doradca w projekcie Transtrabant 2015.
Audio
  • Paweł Drozd rozmawia z uczestnikami wyprawy Transtrabant 2015 (Do południa/Trójka)
Trabanty poradziły sobie w trudnym terenie na kilku kontynentach
Trabanty poradziły sobie w trudnym terenie na kilku kontynentachFoto: arch. Transtrabant

Transtrabant to wyjątkowa wyprawa podróżnicza - dwa trabanty, "maluch" oraz motocykle jawa 250 i CeZet 125 pokonują tysiące kilometrów w trudnym terenie kilku kontynentów. Ekipa złożona z Czechów, Polaków i Słowaka wybiera się za kilka tygodni do Australii i Azji Południowo-Wschodniej.

A wszystko zaczęło się w 2007 roku, kiedy to żółty trabant z Czechami na pokładzie przejechał o własnych siłach pustynne regiony Azji Centralnej (15 tysięcy kilometrów). Marek Tomalik opowiada, że materiał filmowy przywieziony przez Czeską ekipę z podróży stał się najpopularniejszym w Czechach serialem.

Goście Pawła Drozda opowiadają o pokonywaniu trudności technicznych i o tym, co się dzieje, gdy w trasie dach trabanta łamie się pod ciężarem bagaży. Tłumaczą też, dlaczego na wyprawę nie załapał się traktor...

***

Tytuł audycji: Do południa

Prowadził: Paweł Drozd

Goście: Marcin Obałek (polski uczestnik wyprawy) i Marek Tomalik (znawca Australii i doradca Transtrabant 2015)
Data emisji: 26.02.2014
Godzina emisji: 10.15

(fbi/iwo)

Czytaj także

Pokolenie Kolosów. Podróżnicy rosną w siłę

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2014 18:00
- Kolosy to nie tylko te wyprawy w miejsca, gdzie jeszcze nikogo nie było, ale przede wszystkim podróże, które ludzie podejmują z pasji - mówił w audycji "Do południa" Piotr Tomza, podróżnik i współorganizator gdyńskich Kolosów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Blondynka w Ugandzie slumsów się nie boi

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 16:02
Katarzyna Ludwin do Afryki pojechała na rok, jako wolontariuszka pracująca z ugandyjskimi studentami. - Mieszkałam w bardzo biednych dzielnicach, musiałam przywyknąć do szczurów i gekonów, ale tych doświadczeń nie oddałabym za nic - mówiła w Trójce podróżniczka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W ciągu kilku godzin płakałem ze szczęścia i rozpaczy"

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2014 12:45
Mateusz Waligóra wiedział, że ta 1800 - kilometrowa trasa jest przeznaczona wyłącznie dla samochodów z napędem na 4 koła. Mimo to wybrał się w nią rowerem. Samotnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Strzeżysz: rowerem przez świat

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2015 14:43
Nie potrafi stać w miejscu, zimą przemierzył na rowerze Himalaje, był uczestnikiem wyprawy Afryka Nowaka, teraz znów jest w trasie - w maju 2014 roku wyruszył z Alaski, za cel obrał sobie Ziemię Ognistą. Ma tam dotrzeć za trzy tygodnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maja Sontag: do Afryki trzeba dojrzeć

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2015 13:00
- Chcąc cieszyć się Afryką, trzeba spowolnieć. Tam na wszystko się czeka. Miejscowy busik może jechać 3 godziny, a może też i trzy dni - mówi Maja Sontag o swojej podróży na Madagaskar.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Doba: pokazałem, że Polak potrafi

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2015 14:30
- Starych znajomych poznaję, nosa nie podnoszę wysoko. Byłem, jestem i pozostanę normalny - mówi 68-letni polski kajakarz, który w środę został ogłoszony przez National Geographic Podróżnikiem Roku 2014/2015.
rozwiń zwiń