Tegoroczni zdobywcy Kolosów - o przygodzie, walce i samotności

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2015 15:20
- To była walka z koszmarnymi warunkami, atakami hipotermii i sztormami - opowiada Adrian Gronek, który w 14 dni przebiegł 830 km na Alasce.
Audio
  • Paweł Drozd rozmawia z tegorocznymi zdobywcami Kolosów (Do południa/Trójka)
Finaliści Kolosów za rok 2014. Z przodu Aleksander Doba, który dwukrotnie przepłynął kajakiem Atlantyk
Finaliści Kolosów za rok 2014. Z przodu Aleksander Doba, który dwukrotnie przepłynął kajakiem AtlantykFoto: Adrian Larisz / Kolosy.pl

W weekend w Gdyni zakończyły się 17. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, popularnie zwane Kolosami. Wyróżnienie za wyczyn roku zdobył Krzysztof Suchowierski, który zrealizował międzynarodową rowerową wyprawę drogami pamięci. Jednym z jej celów było oddanie hołdu osobom represjonowanym na Syberii. - Mróz przyczyniał się do tego, że nasze przerwy były minimalne, a co za tym idzie - wysiłek stawał się bardzo odczuwalny - mówi.

Nagrodę specjalną otrzymał Aleksander Doba - za ponowne, samotne przepłynięcie kajakiem Atlantyku. W audycji wymieniamy innych laureatów prestiżowych nagród i prezentujemy fragmenty rozmów, które przeprowadził z nimi Paweł Drozd.

Aleksander Doba: kajakarstwem zaraziłem całą rodzinę

***

Tytuł audycji: Do południa

Prowadził: Paweł Drozd

Goście: Piotr Tomza (rzecznik prasowy Kolosów), Krzysztof Suchowierski (zdobywca wyróżnienia za wyczyn roku), Adrian Gronek (w 14 dni przebiegł 830 km na Alasce), Karolina i Aleksander Klajowie (laureaci wyróżnień)
Data emisji: 19.03.2014
Godzina emisji: 10.15

fbi

Czytaj także

Pokolenie Kolosów. Podróżnicy rosną w siłę

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2014 18:00
- Kolosy to nie tylko te wyprawy w miejsca, gdzie jeszcze nikogo nie było, ale przede wszystkim podróże, które ludzie podejmują z pasji - mówił w audycji "Do południa" Piotr Tomza, podróżnik i współorganizator gdyńskich Kolosów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Strzeżysz: rowerem przez świat

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2015 14:43
Nie potrafi stać w miejscu, zimą przemierzył na rowerze Himalaje, był uczestnikiem wyprawy Afryka Nowaka, teraz znów jest w trasie - w maju 2014 roku wyruszył z Alaski, za cel obrał sobie Ziemię Ognistą. Ma tam dotrzeć za trzy tygodnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maja Sontag: do Afryki trzeba dojrzeć

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2015 13:00
- Chcąc cieszyć się Afryką, trzeba spowolnieć. Tam na wszystko się czeka. Miejscowy busik może jechać 3 godziny, a może też i trzy dni - mówi Maja Sontag o swojej podróży na Madagaskar.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Doba: pokazałem, że Polak potrafi

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2015 14:30
- Starych znajomych poznaję, nosa nie podnoszę wysoko. Byłem, jestem i pozostanę normalny - mówi 68-letni polski kajakarz, który w środę został ogłoszony przez National Geographic Podróżnikiem Roku 2014/2015.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pozdro z KRLD, czyli jak wygląda Korea Północna

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2015 17:00
- Podczas wycieczki do Korei zawsze się coś dzieje i zawsze jest to dziwne, ciekawe, niezwykłe i nowe. Przede wszystkim nowe - mówi autor bloga "Pozdro z KRLD" Emil Truszkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolosalne wydarzenie dla miłośników podróży

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2015 12:49
Jak w kilka dni zobaczyć zieleń Amazonii, okołobiegunową biel i różnobarwność trzech Ameryk? Wystarczy wybrać się do Gdyni, gdzie po raz szesnasty rozpoczynają się Kolosy!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kokosy, banany, jajka - duchy pomagają swatać w Indonezji

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2015 13:24
Anna Jaklewicz przyznaje, że w wielu krajach ludzie oferowali jej pomoc w znalezieniu męża. Jednak rytuał, w którym brała udział w Indonezji, to zupełnie inna historia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Wielicki: wszystko zaczyna się od marzeń

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2015 15:01
Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów to największa impreza podróżnicza w Polsce. Zaprasza na nią himalaista Krzysztof Wielicki.
rozwiń zwiń