Warszawa i Bukareszt, czyli małe Paryże

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2015 20:55
"Paryże Innej Europy" to tytuł książki Błażeja Brzostka o Warszawie i Bukareszcie - miastach, które w poprzednich stuleciach nazywano małymi Paryżami.
Audio
  • Michał Nogaś rozmawia z autorem książki "Paryże Innej Europy" - Błażejem Brzostkiem (Do południa/Trójka)
Fragment okładki książki Paryże Innej Europy. Warszawa i Bukareszt, XIX i XX wiek Błażeja Brzostka
Fragment okładki książki "Paryże Innej Europy. Warszawa i Bukareszt, XIX i XX wiek" Błażeja BrzostkaFoto: mat. promocyjne

Foto:

Jak zauważa Michał Nogaś, książka Błażeja Brzostka, to "opowieść o dwóch miastach, o dziejach naszego kontynentu i o roli, jaką te miasta odgrywały i jaką chciały odgrywać". - To historia o marzeniach, wizjach i aspiracjach, a także o tym, że oba te miejsca chciały być "jak" - mówi prowadzący audycję.

Warszawa i Bukareszt. W czym te dwa miasta były i są do siebie podobne? Dlaczego Błażej Brzostek zdecydował się na takie właśnie zestawienie? O to wszystko pytamy samego autora, który opowiada słuchaczom Trójki o XIX- i XX-wiecznych stolicach oraz o paryskości warszawianek.

I choć w tytule książki jej autor nawiązuje do Paryża, w audycji mówi też o małych Moskwach, małych Nowych Jorkach i niedużych Rzymach…

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadził: Michał Nogaś
Gość:
Błażej Brzostek (autor książki "Paryże innej Europy. Warszawa i Bukareszt, XIX i XX wiek")
Data emisji:
7.04.2015
Godzina emisji: 09.05

iwo/ei

Czytaj także

Warszawa oczami Szwajcarki. Jak pokochać Polskę?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2014 11:00
- Sposób, w jaki Polacy mówią "nie ma problemu, wszystko w porządku" dla kogoś nieznającego języka brzmi jak "o mój Boże, coś ty narobił, przecież nie tak miało być" - mówi Michał Nogaś, cytując przedmowę do książki "Pilules Polonaises" Fanny Vaucher, Szwajcarki od roku mieszkającej w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zachwyt nad Warszawą - zdjęcia Zbyszka Siemaszki

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2014 11:00
Spośród sześciu tysięcy zdjęć Zbyszka Siemaszki przechowywanych w NAC, na album składa się około dwustu prezentujących Warszawę w latach 50., 60. i 70.
rozwiń zwiń