Trudna historia Wrocławia. Twierdza, upadek, dramat przesiedleńców

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Trudna historia Wrocławia. Twierdza, upadek, dramat przesiedleńców
Panorama Ostrowa Tumskiego po 1945 r. Na pierwszym planie bulwar, Odra i uszkodzony most Lessinga. W głębi zabudowa Ostrowa Tumskiego, m.in. archikatedra św. Jana ChrzcicielaFoto: Doktorowicz-Hrebnicki Stanisław, źródło Narodowe Archiwum Cyfrowe/ nac.gov.pl

13 lutego 1945 roku armia radziecka rozpoczęła oblężenie niemieckiego miasta-twierdzy, czyli Festung Breslau. Dzisiejszy Wrocław bronił się dłużej niż Berlin, ostatecznie upadł 6 maja. Ale wydarzenia nadal nabierały tempa…

Posłuchaj

Michał Nogaś i jego goście o historii Wrocławia po II wojnie światowej (Do południa/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Po II wojnie światowej granice Polski przesunęły się na zachód i znalazł się w nich Wrocław (niem. Breslau). Wkrótce ruszyła też wielka operacja wymiany mieszkańców… Niemców mieli zastąpić Polacy z Kresów Wschodnich. Ludzie przyjeżdżali do zrujnowanego, obcego im miasta.

- Moja babcia jeszcze w latach 60. nie rozpakowywała kuferka, który przywiozła ze sobą ze Wschodu. Wydawało jej się, że jeszcze tam wrócimy. Do siebie - opowiadał Marek Mutor z Ośrodka "Pamięć i Przyszłość". Zdarzało się, że polskie rodziny nawet dwa lata mieszkały w jednym domu z rodzinami niemieckimi, które zmuszono do wysiedlenia, a które nie od razu wyjechały w miasta. Ta skomplikowana historia sprawiła, że Wrocław bywa dziś porównywany do Nowego Jorku…

Stolica Dolnego Śląska to pierwsze na świecie miasto, które otrzymało Trójkowy Znak Jakości. Jego skomplikowaną historię i fascynującą współczesność w specjalnym cyklu audycji przedstawia Michał Nogaś.

***

Tytuł audycji: Do południa
Przygotował: Michał Nogaś
Data emisji: 7.04.2015
Godzina emisji: 11.40

ei/iwo

Polecane