Pociąg do nieba i inne symbole Wrocławia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pociąg do nieba i inne symbole Wrocławia
Montaż rzeźby "Pociąg do nieba" na Placu Strzegomskim we Wrocławiu. Lokomotywa ostatecznie nachylona jest pod kątem 10 stopni w stosunku do podłożaFoto: PAP/Grzegorz Hawałej

Stoi od pięciu lat, ma wysokość 21 metrów i waży 82 tony. Mowa o słynnej rzeźbie Andrzeja Jarodzkiego, która oddaje dynamikę zmian w stolicy Dolnego Śląska.

Posłuchaj

Artystyczne symbole Wrocławia (Do południa/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Lokomotywa wyrywająca się z ziemi stoi na Placu Strzegomskim przy bunkrze będącym siedzibą Muzeum Współczesnego Wrocław. Do zbudowania tej rzeźby użyto zabytkowego parowozu produkcji niemieckiej. Monument zatytułowany "Pociąg do nieba" posiada także 32 metalowe podkłady kolejowe.

- Ta rzeźba symbolizuje zmiany, jakie zaszły w ciągu tych dwudziestu paru lat w Polsce i Europie - komentuje jej autor Andrzej Jarodzki. - Ten pociąg to dążenie do czegoś, co jest niemożliwe. Wrocławianom ma dodawać energii i radości życia.

Wrocław - pierwsze miasto z Trójkowym Znakiem Jakości>>>

Tylko o pięć lat starsza jest inna wrocławska rzeźba, z którą rokrocznie fotografują się tysiące turystów z całego świata. Również o niej mówiliśmy w audycji.

***

Tytuł audycji: Do południa
Przygotował: Michał Nogaś
Data emisji: 15.04.2015
Godzina emisji: 11.45

bch/mk

Polecane