Komancze - świetnie działająca machina wojskowa

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2015 15:40
"Imperium księżyca w pełni. Wzlot i upadek Komanczów" to książka o indiańskim plemieniu, które zmieniło układ sił na Wielkich Równinach w Ameryce Północnej. Ich głównym zajęciem była wojna.
Audio
  • "Imperium księżyca w pełni. Wzlot i upadek Komanczów", czyli książka o potędze Indian (Do południa/Trójka)
Najmocniejszą stroną Komanczów była zdolność do prowadzenia wojen
Najmocniejszą stroną Komanczów była zdolność do prowadzenia wojenFoto: mat. promocyjne

/

Choć w kulturze popularnej większą sławę zdobyli Apacze, Siuksowie czy Czejeni, to Komancze, znakomici jeźdźcy i genialni wojownicy, stworzyli najpotężniejsze indiańskie imperium w Ameryce Północnej. - Stosowali bardzo przemyślaną strategię sojuszy militarnych, ekonomicznych i politycznych. Byli świetnymi dyplomatami, potrafili wrogów zamienić na przyjaciół - wyjaśnia Bartosz Hlebowicz, tłumacz i autor książki, która pozwala spojrzeć na Indian niestereotypowo.

- Jest sporo braków w wiedzy na temat Indian, po części odpowiada za nie Hollywood. Choćby przemoc - jest zawsze odegrana, nieprawdziwa. Nie można więc uświadomić sobie, jak bardzo brutalnie było na Zachodzie. Chciałem więc pokazać w książce prawdziwą brutalność - mówi autor książki S.C. Gwynne. W rozmowie z Trójką opowiada o swojej książce, która została uhonorowana wieloma nagrodami, dostała się też do finału Nagrody Pulitzera.

***

Tytuł audycji: Do południa

Prowadzi: Michał Nogaś

Autorzy: Jan Niebudek, Wioletta Myszkowska

Gość: S.C. Gwynne (autor książki pt. "Imperium księżyca w pełni. Wzlot i upadek Komanczów"), Bartosz Hlebowicz (tłumacz i redaktor naukowy)

Data emisji: 21.04.2015
Godzina emisji: 09.05

fbi/mk

Egzemplarze książki pt."Komancze" wygrywają następujące osoby:

Gaba, Warszawa

Andrzej, Piaseczno

Rafał, Szczecin

Rafał, Toruń

Sylwester, Łódź

Czytaj także

Autor "House Of Cards" zdradza sekret inicjałów głównego bohatera

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2015 13:30
- Uczciwie powiem, że tę książkę napisałem przez przypadek. To było moje pierwsze podejście do pisania. Powodem była nuda podczas wakacji - mówi lord Michael Dobbs, autor "House of Cards". Książka ćwierć wiek po premierze ukazuje się w polskim przekładzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jeśli o Tobie zapomnę, stanę się kimś innym" - opowieść o zanikaniu świata, który się kocha

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2015 10:21
- Jest tu dokładnie tyle słów, ile potrzeba. Jest spokój i wyczuwalne pod skórą napięcie - mówi o książce Idy Linde Michał Nogaś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

(Nie)codzienność na granicy wojny i pokoju

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2015 10:13
"1945. Wojna i pokój" Magdaleny Grzebałkowskiej to jedenaście reportaży o tym, jak 70 lat temu wyglądało życie w Polsce. - To najwspanialsza z możliwych praca reporterska - mówi o publikacji Michał Nogaś.
rozwiń zwiń