Grzegorz Gawlik - kolekcjoner wulkanów

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2015 13:05
Mruczą, plują, wybuchają i fascynują. Każdy z nich jest inny i ma swój charakter. O zdobywaniu wulkanów opowiada w Trójce Grzegorz Gawlik.
Audio
  • Paweł Drozd rozmawia z Grzegorzem Gawlikiem, kolekcjonerem wulkanów (Do południa/Trójka)
Grzegorz Gawlik zamierza zdobyć 100 wulkanów (na zdjęciu: Grzegorz Gawlik na wulkanie Papandayan w Indonezji)
Grzegorz Gawlik zamierza zdobyć 100 wulkanów (na zdjęciu: Grzegorz Gawlik na wulkanie Papandayan w Indonezji)Foto: Grzegorz Gawlik

Gość audycji "Do południa" od niemal dekady jeździ po świecie i kolekcjonuje wulkany. O ich różnorodności i pięknie opowiada słuchaczom Trójki.

- Gdy patrzymy z dołu, często się nam wydaje, że przed nami jest piękny stożek wulkaniczny. A tam, na górze, wszystko jest porozwalane przez kolejne erupcje. Kraterów jest osiem, siedem, sześć i niekoniecznie są one w kształcie okręgów, jak nam się często wydaje. Wszystko bucha, dmucha i jest sypko - opowiada.

Rozmówca Pawła Drozda zdradza w Trójce, co robi, kiedy jest na szczycie, jakie są jego plany na najbliższą dekadę i według jakich kryteriów wybiera cele swoich podróży. Wyjaśnia też, dlaczego ludzie decydują się żyć u podnóży czynnych wulkanów.

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadzi: Paweł Drozd
Gość: Grzegorz Gawlik (alpinista, kolekcjoner wulkanów)
Data emisji: 18.06.2015
Godzina emisji: 10.20

iwo/ei

Czytaj także

76 dni pieszo po górach Iranu

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2015 13:15
- Miałem ze sobą list w języku perskim na temat tego, kim jestem, co robię i dokąd idę. Cała reszta to była wielka improwizacja - mówił Łukasz Supergan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Człowiek-pająk: adrenalina jest przereklamowana

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2015 14:15
- W tym sporcie nie ma mierzenia czasu ani metrów. Dla mnie to styl życia. Żyję tym od wielu lat - przyznaje David Kaszlikowski, wspinacz, podróżnik, człowiek-pająk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dołącz do ekipy "Busem przez świat"!

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2015 12:06
Ćwierćwiecze ma już za sobą, na koncie kilkadziesiąt odwiedzonych państw oraz wymianę licznych części i podzespołów, które zepsuły się w trasie. To VW Transporter, którym podróżuje po świecie ekipa "Busem przez świat".
rozwiń zwiń