Dzieci współczesnych Majów są nauczycielami życia

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2015 14:45
- Według Majów człowiek pochodzi z kukurydzy. Ludzie są nasionami Matki Ziemi, a uprawa ziemi jest sacrum - mówi Jerzy Antoni Mrożek, iberysta mieszkający w Meksyku.
Audio
  • Jerzy Antoni Mrożek opowiada o współczesnych Majach w Meksyku (Do południa/Trójka)
Współcześni Majowie uprawiają kukurydzę, jeżdżą samochodami, a w oczekiwaniu na deszcz wiedzą gdzie i jak odprawić odpowiednie rytuały, by pomogli - jak przed wiekami - bogowie
Współcześni Majowie uprawiają kukurydzę, jeżdżą samochodami, a w oczekiwaniu na deszcz wiedzą gdzie i jak odprawić odpowiednie rytuały, by pomogli - jak przed wiekami - bogowieFoto: Flickr/Adam Baker (CC)

Gość Pawła Drozda od 18 lat mieszka na Jukatanie. Wiele czasu poświęcił na poznawanie kultury, której korzenie tkwią w czasach, gdy w Ameryce Środkowej królowali Majowie. Wybudowane przez nich majestatyczne budowle do dzisiaj budzą zachwyt wśród turystów i podziw architektów. Ślady tej cywilizacji przypominają o świetności ich kultury.

Na miejscu są też współcześni spadkobiercy Majów, o których życiu Jerzy Antoni Mrożek opowiada w audycji. Mówi m.in. o tym, czym Majowie zajmują się na co dzień oraz czy ich sposób leczenia roślinami jest skuteczny. Wspomina też o znaczeniu bóstwa o imieniu Maksimon oraz dzieli się spostrzeżeniami na temat życia Europejczyka w Meksyku.

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadzi: Paweł Drozd
Gość: Jerzy Antoni Mrożek (iberysta, filozof, autor książki "Majowie. Strażnicy czasu")
Data emisji: 25.06.2015
Godzina emisji: 10.16

fbi/iwo

Czytaj także

Michał Kozok - siły natury i Ameryka Południowa

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2015 15:00
- Pod koniec byłem już zupełnie bez jedzenia. Wtedy przekonałem się, czym jest głód. Nie chciałbym tego powtarzać - mówi Michał Kozok, który w 300 dni zrealizował podróż swoich marzeń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polak, który pokochał wieś na Zanzibarze

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2015 12:30
Piotr Grządziel najpierw wyjechał na Zanzibar jako turysta, ale to nie spełniło jego oczekiwań. - Zapytałem boya hotelowego, czy mógłby mnie zabrać do siebie na wieś... - opowiada w Trójce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Gawlik - kolekcjoner wulkanów

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2015 13:05
Mruczą, plują, wybuchają i fascynują. Każdy z nich jest inny i ma swój charakter. O zdobywaniu wulkanów opowiada w Trójce Grzegorz Gawlik.
rozwiń zwiń