X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dzieci współczesnych Majów są nauczycielami życia

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2015 14:45
- Według Majów człowiek pochodzi z kukurydzy. Ludzie są nasionami Matki Ziemi, a uprawa ziemi jest sacrum - mówi Jerzy Antoni Mrożek, iberysta mieszkający w Meksyku.
Audio
  • Jerzy Antoni Mrożek opowiada o współczesnych Majach w Meksyku (Do południa/Trójka)
Współcześni Majowie uprawiają kukurydzę, jeżdżą samochodami, a w oczekiwaniu na deszcz wiedzą gdzie i jak odprawić odpowiednie rytuały, by pomogli - jak przed wiekami - bogowie
Współcześni Majowie uprawiają kukurydzę, jeżdżą samochodami, a w oczekiwaniu na deszcz wiedzą gdzie i jak odprawić odpowiednie rytuały, by pomogli - jak przed wiekami - bogowieFoto: Flickr/Adam Baker (CC)

Gość Pawła Drozda od 18 lat mieszka na Jukatanie. Wiele czasu poświęcił na poznawanie kultury, której korzenie tkwią w czasach, gdy w Ameryce Środkowej królowali Majowie. Wybudowane przez nich majestatyczne budowle do dzisiaj budzą zachwyt wśród turystów i podziw architektów. Ślady tej cywilizacji przypominają o świetności ich kultury.

Na miejscu są też współcześni spadkobiercy Majów, o których życiu Jerzy Antoni Mrożek opowiada w audycji. Mówi m.in. o tym, czym Majowie zajmują się na co dzień oraz czy ich sposób leczenia roślinami jest skuteczny. Wspomina też o znaczeniu bóstwa o imieniu Maksimon oraz dzieli się spostrzeżeniami na temat życia Europejczyka w Meksyku.

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadzi: Paweł Drozd
Gość: Jerzy Antoni Mrożek (iberysta, filozof, autor książki "Majowie. Strażnicy czasu")
Data emisji: 25.06.2015
Godzina emisji: 10.16

fbi/iwo

Czytaj także

Michał Kozok - siły natury i Ameryka Południowa

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2015 15:00
- Pod koniec byłem już zupełnie bez jedzenia. Wtedy przekonałem się, czym jest głód. Nie chciałbym tego powtarzać - mówi Michał Kozok, który w 300 dni zrealizował podróż swoich marzeń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polak, który pokochał wieś na Zanzibarze

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2015 12:30
Piotr Grządziel najpierw wyjechał na Zanzibar jako turysta, ale to nie spełniło jego oczekiwań. - Zapytałem boya hotelowego, czy mógłby mnie zabrać do siebie na wieś... - opowiada w Trójce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Gawlik - kolekcjoner wulkanów

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2015 13:05
Mruczą, plują, wybuchają i fascynują. Każdy z nich jest inny i ma swój charakter. O zdobywaniu wulkanów opowiada w Trójce Grzegorz Gawlik.
rozwiń zwiń