Norwegia po Breiviku. Reporterskie rozliczenie z przeszłością

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2015 18:00
Asne Seierstad setki godzin spędziła z rodzicami, przyjaciółmi oraz współpracownikami Andersa Breivika i jego ofiar. Przeprowadzone z nimi rozmowy stały się podstawą do napisania książki "Jeden z nas. Opowieść o Norwegii".
Audio
  • Rozmowa z autorką książki "Jeden z nas. Opowieść o Norwegii" (Do południa/Trójka)
Norwegia uważana jest za otwarte i demokratyczne państwo. Wydarzenia z lipca 2011 roku - zamach przeprowadzony przez Andersa Breivika w Oslo i na wyspie Utoya - wstrząsnęły całym krajem
Norwegia uważana jest za otwarte i demokratyczne państwo. Wydarzenia z lipca 2011 roku - zamach przeprowadzony przez Andersa Breivika w Oslo i na wyspie Utoya - wstrząsnęły całym krajemFoto: pixabay/Tetyana Pryymak

- Na początku chciałam wydać książkę o samym procesie Breivika, jednak po kilku tygodniach poczułam, że muszę napisać pełną historię zamachu, wbić się w nią głębiej, żeby znaleźć w niej jakikolwiek sens - wspomina pisarka.

"Jeden z nas. Opowieść o Norwegii" to znacznie więcej niż reportaż. W swojej książce Seierstad nie tylko relacjonuje sam zamach, ale także opowiada historie ofiar i ich rodzin. - Ten reportaż, wielki nie tylko jeśli chodzi o objętość, jest napisany jak powieść i uzupełniony o detale. Są tam długie dialogi, prawdziwe rozmowy, myśli uczestników wydarzeń i, co ważne, wspomnienia z pierwszej ręki - mówi Michał Nogaś.

W audycji "Do południa" Asne Seierstad opowiada o pracy nad książką i widoku z okna pokoju zamachowca. Przytacza też przejmującą historię młodej dziewczyny, która zginęła na wyspie Utoya.

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadzi: Michał Nogaś
Autorzy: Natalia Grzeszczyk, Gabriela Darmetko, Wioletta Myszkowska
Gość:
Asne Seierstad (norweska dziennikarka, reporterka, pisarka)
Data emisji: 15.07.2015
Godzina emisji: 10:20

iwo/mk

Oto lista słuchaczy, którzy wygrali książki

Renata, Gdańsk

Paulina, Warszawa

Maria, Kraków

Jarek, Czeladź

Dagmara, Szczecin

Tomasz, Oborniki Śląskie

Katarzyna, Wieliczka

Beatrycze, Kraków

Katarzyna, Płock

Kamil, Włocławek

Czytaj także

Powojenna Polska. "W tych ruinach było życie"

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 13:38
W audycji "Do południa" przedstawiamy książkę "W powojennej Polsce 1945-1948", której autorami są Maja i Jan Łozińscy. - Opowiadają w niej o życiu codziennym w trudnych czasach - mówi Michał Nogaś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Afgańskie wyznania. "Nasz brat jest dziewczynką"

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2015 19:00
Amerykańska dziennikarka Jenny Nordberg pojechała do Afganistanu, by opisać toczącą się tam wojnę. Wróciła z zupełnie inną historią. Dzisiaj o jej reportażach mówi cały świat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Belfast - miasto cierpiące na rozdwojenie jaźni

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2015 09:19
Stolica Irlandii Północnej to jedno z najbardziej podzielonych miast świata. W jego zakamarki i tajemnice wprowadza nas Aleksandra Łojek, autorka książki "Belfast. 99 ścian pokoju".
rozwiń zwiń