X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Marian Rejewski - polski twórca bomby kryptologicznej

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2015 12:20
Bomba kryptologiczna, powstała tuż przed II wojną światową, potrafiła w ciągu dwóch godzin ustalić klucz szyfrowania wiadomości.
Audio
  • Marian Rejewski - polski twórca bomby kryptologicznej (Do południa/Trójka)
Maszyna Enigma, której działanie udało się rozszyfrować Marianowi Rejewskiemu. Egzemplarz widziany na zdjęciu znajduje się w National Cryptologic Museum w stanie Maryland, USA
Maszyna Enigma, której działanie udało się rozszyfrować Marianowi Rejewskiemu. Egzemplarz widziany na zdjęciu znajduje się w National Cryptologic Museum w stanie Maryland, USAFoto: Daderot, lic. CC0/Wikimedia Commons

Bomba Rejewskiego, fot. Ian Petticrew, lic. CC-BY-SA-2.0, Wikimedia Commons Bomba Rejewskiego, fot. Ian Petticrew, lic. CC-BY-SA-2.0, Wikimedia Commons

Zapraszamy do wysłuchania trzeciego odcinka cyklu, który upamiętnia słynnego polskiego matematyka i kryptologa Mariana Rejewskiego. Jego najcenniejszym dokonaniem było złamanie kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma, co pomogło w szybszym zakończeniu II wojny światowej. Szacuje się, że gdyby nie wyczyn polskiego kryptologia i jego dwóch kolegów - Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego - wojna trwałaby ok. 3 lata dłużej.

Zaszyfrowana Trójka - włączamy się w obchody 110. rocznicy urodzin Mariana Rejewskiego >>>

W audycji opowiadamy, na czym polegała konstrukcja cennej dla polskiego wywiadu bomby kryptologicznej i dlaczego Marian Rejewski nie otrzymał za nią ostatecznie zapłaty...

***
Tytuł audycji: Do południa
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Autor: Wioletta Myszkowska
Data emisji: 23.09.2015
Godzina emisji: 9:20

fbi/mk

Czytaj także

Europejskie dziedzictwo, z którego powinniśmy być dumni

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2015 03:10
- Europejskie Dni Dziedzictwa mają przede wszystkim integrować społeczność lokalną, która powinna poczuć, że zabytki, które mamy wokół siebie, są nasze i mamy z nich być dumni - mówi Wioletta Łabuda-Iwaniak z Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marian Rejewski - genialny kryptolog

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2015 14:22
Marian Rejewski to wybitny matematyk i barwna postać, którego osiągnięcia nie sprowadziły się wyłącznie do złamania, razem z Jerzym Różyckim i Henrykiem Zygalskim, w 1932 roku szyfru Enigmy.
rozwiń zwiń