Trudne pożegnanie Henninga Mankella

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2015 13:00
W wieku 67 lat zmarł szwedzki mistrz kryminału Henning Mankell. Czytelnicy znali go głównie jako autora serii powieści o komisarzu Kurcie Wallanderze.
Audio
  • Wspomnienie Henninga Mankella (Do południa/Trójka)
Henning Mankell zmarł 5 października 2015 roku w  Gteborgu. Był autorem m.in. takich powieści jak Fałszywy trop, Piąta kobieta i Morderca bez twarzy
Henning Mankell zmarł 5 października 2015 roku w Göteborgu. Był autorem m.in. takich powieści jak "Fałszywy trop", "Piąta kobieta" i "Morderca bez twarzy"Foto: PAP/EPA/BRITTAÂ PEDERSEN

- Dzięki niemu wielu z nas ponownie sięgnęło po kryminały. Jego książki były opowieściami nie tylko o zbrodniach, lecz także o społeczeństwach, o tym, co nas trapi, i o tym, w jakim świecie żyjemy - mówi na antenie Trójki Michał Nogaś.

Na początku 2014 roku zdiagnozowano u Mankella nowotwór płuca z przerzutami. Przerwał wówczas pracę nad książką, którą pisał, i zaczął tworzyć inną. Nadał jej tytuł "Grząskie piaski". O tym, jakie tematy w niej poruszył, opowiada w Trójce tłumaczka Ewa Wojciechowska.

W audycji "Do południa" przestawiamy również fragmenty wywiadu, którego pisarz udzielił w 2012 roku. Mankell zdradził wówczas, co jest jego największą inspiracją i dlaczego za swojego idola uważa pewnego dwunastoletniego chłopca.

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadzi: Michał Nogaś
Autor:
Wioletta Myszkowska
Data emisji: 6.10.2015
Godzina emisji: 9:45

iwo/mk

Czytaj także

Zdobywca Man Booker Prize 2014 w Trójce!

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2015 16:52
- Przez wiele lat Australia nie poruszała tego tematu. Polacy zapewne lepiej zrozumieliby tę historię zważywszy na cierpienie, którego sami doświadczyli - mówi o swojej powieści pt. "Ścieżki Północy" Richard Flanagan.
rozwiń zwiń