"Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie", czyli rozbrajanie ikony

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2015 12:42
- Ta książka jest kolejną książką o Iwaszkiewiczu, jakie wyszły w ostatnich latach, ale jest też książką inną, bardzo osobistą - mówi Michał Nogaś o publikacji Anny Król.
Audio
  • Michał Nogaś rozmawia z Anną Król, autorką książki "Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie" (Do południa/Trójka)
Jarosław Iwaszkiewicz (1894-1980) - polski prozaik, poeta i eseista, współtwórca grupy poetyckiej Skamander, współpracownik Wiadomości Literackich, wieloletni redaktor naczelny Twórczości
Jarosław Iwaszkiewicz (1894-1980) - polski prozaik, poeta i eseista, współtwórca grupy poetyckiej Skamander, współpracownik "Wiadomości Literackich", wieloletni redaktor naczelny "Twórczości"Foto: TVP/PAP/Zygmunt Januszewski

W audycji "Do południa" autorka książki opowiada o pisarzu, którego udało jej się odkryć z nowej, mało znanej czytelnikom strony. - Dla mnie, tak jak dla wielu osób z mojego pokolenia, Iwaszkiewicz był postacią onieśmielającą, taką, na którą patrzy się z dużego oddalenia. A w momencie, kiedy odważyłam się podejść bliżej, a potem jeszcze bliżej, fascynujące okazało się to, że był on przede wszystkim człowiekiem - mówi.

Anna Król opowiada w Trójce o elementach reportażu i fantazji, które przeplatają się w jej opowieści. Wspomina o rzeczach, które przechowały pamięć o pisarzu, i o tym, co o Iwaszkiewiczu mogą powiedzieć jego… krawaty. Opowiada o miłościach i samotności autora "Panien z Wilka" i nie boi się mówić o tym, co przez lata pozostawało przemilczane. Tłumaczy też, dlaczego praca nad książką była "rozbrajaniem ikony".

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadzi: Michał Nogaś
Gość:
Anna Król
Data emisji: 13.10.2015
Godzina emisji: 10:16

iwo/ei

Czytaj także

Michał Nogaś poleca lektury na jesień

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2015 12:06
Przed nami nowy sezon wydawniczy. Na jakie książki, które wkrótce pojawią się na księgarnianych półkach, naprawdę warto czekać?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdobywca Man Booker Prize 2014 w Trójce!

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2015 16:52
- Przez wiele lat Australia nie poruszała tego tematu. Polacy zapewne lepiej zrozumieliby tę historię zważywszy na cierpienie, którego sami doświadczyli - mówi o swojej powieści pt. "Ścieżki Północy" Richard Flanagan.
rozwiń zwiń