"Idź, postaw wartownika" - wielki powrót Harper Lee!

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2015 13:59
Harper Lee przeszło pięćdziesiąt lat temu wydała swoją pierwszą i ostatnią książkę pt. "Zabić drozda". Nikt nie spodziewał się, że wielbiciele jej talentu otrzymają wielki literacki prezent. Jest nim powieść "Idź, postaw wartownika".
Audio
  • Michał Nogaś i Wioletta Myszkowska przybliżają słuchaczom Trójki historię powstania i odnalezienia rękopisu powieści Harper Lee (Do południa/Trójka)
Harper Lee - amerykańska pisarka i publicystka, która po przeszło 50 latach powróciła z kontynuacją powieści Zabić drozda
Harper Lee - amerykańska pisarka i publicystka, która po przeszło 50 latach powróciła z kontynuacją powieści "Zabić drozda"Foto: PAP/Newscom/TERRENCE ANTONIO JAMES

Książka "Zabić drozda" ukazała się w 1960 roku. Rok później była już przetłumaczona na 10 języków, a jej autorka otrzymała Nagrodę Pulitzera. W kolejnym roku na ekrany kin weszła ekranizacja powieści. Produkcja została nagrodzona trzema Oscarami.

Dokładnie 55 lat po literackim debiucie Herper Lee ukazała się jej kolejna powieść, która - co ciekawe - nie jest powieścią nową, a dziełem zaginionym i po latach odnalezionym. O dniu, w którym ogłoszono, że do księgarń trafi, nieznana książka pisarki, opowiada jej agent Andrew Nurnberg.

- Odebraliśmy mnóstwo telefonów. To prawdopodobnie była jedna z najbardziej nieoczekiwanych wiadomości w świecie literatury. Wszyscy, łącznie ze mną, byli pewni, że oprócz "Zabić drozda" Harper Lee nie napisała żadnej powieści. Odkryliśmy rękopis we wrześniu ubiegłego roku. Wcześniej nikt nie wiedział o jego istnieniu - wspomina Nurnberg i zdradza szczegóły odkrycia książki.

W audycji "Do południa" tłumacz i znawca twórczości Harper Lee Mark Ordon tłumaczy, dlaczego powieść "Idź, postaw wartownika" nie została wydana w latach pięćdziesiątych, przedstawia historyczne oraz społeczne tło jej powstania, i opowiada o nieskazitelnym bohaterze "Zabić drozda", którego portret w kolejnym dziele Lee został nieco "przybrudzony".

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadzi: Michał Nogaś
Autorka materiału:
Wioletta Myszkowska
Gość: Mark Ordon (tłumacz, dziennikarz, znawca twórczości Harper Lee), Andrew Nurnberg (agent Harper Lee)
Data emisji: 10.11.2015
Godzina emisji: 10:33

iwo/mp

Oto lista osób, które otrzymają książkę "Idź, postaw wartownika":

1. Weronka N., Jasło
2. Agnieszka M., Sosnowiec  
3. Mariola S., Ostróda
4. Kamil N., Wadowice
5. Bożena B., Białystok
6. Piotr K., Strzegom
7. Ela H., Łąck
8. Michał K., Lubartów
9. Helena G., Wrocław    
10. Marek Z., Bolesławiec  
11. Anna M., Bielsko-Biała
12. Mariola N., Wojkowice    
13. Beata S., Kołobrzeg
14. Grzegorz D., Łomża    
15. Andrzej F., Łomża  
16. Aleksandra G., Płock    
17. Urszula S., Częstochowa    
18. Bogdan S., Głogów    
19. Jakub D., Poznań  
20. Anna K., Blachownia

Czytaj także

"Córka papieża" - książka zrodzona z oburzenia

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2015 18:40
Dario Fo, 89-letni laureat literackiej Nagrody Nobla, napisał pierwszą w swoim życiu powieść. Zrobił to po obejrzeniu bijącego rekordy popularności serialu o rodzinie Borgiów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dziwna myśl w mej głowie" - nowa powieść Orhana Pamuka

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2015 09:19
Po pięciu latach milczenia turecki noblista powraca z monumentalną opowieścią o Stambule i jego mieszkańcach. To lektura obowiązkowa nie tylko dla miłośników twórczości Pamuka.
rozwiń zwiń