Jak się pali australijski busz?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2015 13:09
- Trawa wypełnia cały obszar interioru. Jest sucha jak pieprz. Samozapłon, bo on najczęściej się zdarza, powoduje falę ognia, która pędzi z prędkością nawet 100 km na godzinę - mówi Marek Tomalik, dziennikarz i globtroter zapatrzony w Krainę Kangurów.
Audio
  • Marek Tomalik o pożarach buszu w Australii (Do południa/Trójka)
Pożar buszu w okolicach Canberry w Australii
Pożar buszu w okolicach Canberry w AustraliiFoto: TD 021/Wikimedia Commons

- Małe zarzewie ognia może sprawić pożar na ogromną skalę. Najbardziej w buszu boję się właśnie pożaru - wyznaje gość Pawła Drozda.

Autor wznowionej właśnie i rozszerzonej tematycznie książki "Australia. Gdzie kwiaty rodzą się z ognia" opowiada o pożarach australijskiego buszu, które niosą zarówno zniszczenie, jak i zaczątek nowego życia.

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadzi: Paweł Drozd
Gość: Marek Tomalik (dziennikarz i globtroter)
Data emisji: 1.12.2015
Godzina emisji: 11.33

mp/mk

Czytaj także

Enoturyści w poszukiwaniu dobrego wina

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2015 11:42
- W czasie naszych wypraw wino jest najważniejsze. Wyjeżdżam na południową półkulę, do Afryki i Ameryki Południowej. Zdarzyło mi się jeździć także do Australii i Nowej Zelandii - mówi Wojciech Giebuta, sommelier, dziennikarz magazynu "Czas Wina".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ameryka Halika": od Ziemi Ognistej po Alaskę

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2015 15:11
- Szukamy świetnych kierowców, survivalowców, tekściarzy i ludzi od logistyki - mówi Norbert Skrzyński, współorganizator i uczestnik przedsięwzięcia "Ameryka Halika".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Monika Witkowska zdobywa Koronę Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2015 12:38
- Przede mną finał Korony Ziemi, czyli wejście na najwyższe szczyty wszystkich siedmiu kontynentów - opowiada Monika Witkowska, podróżniczka i autorka książek.
rozwiń zwiń