X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wielki Szlak Himalajski. Relacja z podróży Joanny i Bartka

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2015 11:40
Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski wędrują Wielkim Szlakiem Himalajskim. Długość trasy to 1700 km. Joasia i "Malina" pokonują kolejne etapy trasy, która do łatwych nie należy, o czym można się przekonać, oglądając niesamowite zdjęcia z wyprawy.
Audio
  • Relacja Bartosza Malinowskiego z wyprawy Wielkim Szlakiem Himalajskim (Do południa/Trójka)
... na szlaku ....
... na szlaku .... Foto: Bartek Malinowski

Ekipa jest w trasie od ponad stu dni. O szczegółach wyprawy mówił Pawłowi Drozdowi Bartosz Malinowski. - W tej chwili znajdujemy się na rozległej przełęczy na wysokości około 3000 m n.p.m. Dookoła są góry podobne do Tatr Zachodnich, częściowo skaliste, czężciowo porośnięte lasem. Gdzieś daleko na horyzoncie rysują się już ośnieżone szczyty, a zima wisi w powietrzu - takimi słowami podróżnik rozpoczął swoją relację.

***

Oprócz samego przejścia, które będzie pierwszym europejskim i polskim przejściem, Joanna i Bartek chcą swoją wyprawą zwrócić uwagę na dwa, bardzo ważne aspekty związane z trekkingiem w Himalajach. - Pierwsza kwestia to odpowiedzialna turystyka górska – chcemy pokonać te 1700 km w duchu Kodeksu postępowania Wielkiego Szlaku Himalajskiego, którego motto brzmi: zabieraj tylko wspomnienia, zostawiaj tylko ślady swoich stóp. Wierzymy, że podczas wędrówki górskimi szlakami możemy zmniejszyć swój negatywny wpływ na środowisko, a nawet dawać przykład innym. Druga kwestia, na którą chcemy zwrócić uwagę, to warunki życia w odległych i niedostępnych rejonach Himalajów. Wspieramy ideę Wielkiego Szlaku Himalajskiego jako możliwości polepszenia warunków życiowych i ekonomicznych miejscowej ludności i chcemy pokazać, że Himalaje mają do zaoferowania o wiele więcej, niż popularne rejony Annapurny i Everestu - wyjaśniali w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl przed wyprawą.

Wyprawa rozpoczęła się pod koniec sierpnia 2015 i ma się zakończyć najpóźniej na początku stycznia 2016. Portal PolskieRadio.pl obserwuje działania wielu Polaków w górach najwyższych, jest też partnerem medialnym tej wyprawy. Zapraszamy do śledzenia wiadomości z wędrówki Joanny i Bartka.

Czytaj więcej
Wielki Szlak Himalajski malinowski 1200 F.jpg
Himalaje, Wielki Szlak Himalajski: Joanna i Bartek rozpoczęli wędrówkę. Przed nimi 1700 km

Wielki Szlak Himalajski jest jednym z najdłuższych i najwyżej położonych szlaków pieszych na świecie i obejmuje m.in. całe pasmo Himalajów Nepalu. Nepalska część szlaku podzielona jest na 10 odcinków o przeciętnej długości 2-3 tygodni marszu każda. Trasy można pokonywać kolejno po sobie lub niezależnie od siebie. Tzw. trasa górska szlaku przebiega na wysokości pomiędzy 3000 m n.p.m. a 5000 m n.p.m., ma długość około 1700 km i prowadzi przez niesamowite, wysokogórskie krajobrazy oraz jedne z bardziej odległych geograficznie osad ludzkich, w których życie toczy się jak przed wiekami. Trasa górska wiedzie przez wysokie przełęcze (6146 m n.p.m.w najwyższym punkcie trasy) a czas potrzebny na jej pokonanie to około 150 dni. Początek trasy górskiej znajduje się w pobliżu Kangczendzonga Base Camp a koniec w miejscowości Hilsa, na granicy tybetańsko-nepalskiej, w dystrykcie Humla na zachodzie Nepalu.


Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski to zespół doświadczony w trekkingach w różnych terenach górskich, to świetnie się rozumiejący i uzupełniający partnerzy o bardzo różnych charakterach. – Poznaliśmy się w 2008 roku w Argentynie podczas wyprawy do Ziemi Ognistej. Od tego czasu podróżują w różne zakątki świata, zawsze na własną rękę, korzystając z lokalnego transportu i wspierając lokalną ludność żywiąc się lokalną kuchnią czy nocując w małych hotelikach i hostelach prowadzonych przez mieszkańców danych rejonów. Niektóre z ich wspólnych wypraw to: w 2009 roku pojechali po raz pierwszy w Himalaje na trekking wokół Manaslu, a w roku 2011 spędzili 2 miesiące na trekkingu w Himalajach Indyjskich (krainy:Ladakh i Zanskar), dokąd powrócili w styczniu 2013, aby przejść tzw. Chadar, czyli 60-kilometrowy lodowy szlak prowadzący zamarzniętą rzeką Zanskar.

Joanna na co dzień pracuje w dziale finansowym jednej z największych firm budowlanych w Polsce, gdzie jest koordynatorem kilkunastoosobowego zespołu. Bartosz jest przewodnikiem górskim oraz przewodnikiem Grupy Wyprawowej Chate.pl. W roku 2007 pokonał pieszo Łuk Karpat - 2500 km z południowej Rumunii do Bratysławy. W roku 2010 współorganizował Long Walk Plus Expedition - wyprawę śladem ucieczki Witolda Glińskiego z sowieckiego łagru z Jakucka na Syberii do Kalkuty w Indiach (8000 km w ciągu 6-ciu miesięcy). Jednym z najnowszych osiągnięć Bartosza jest zdobycie Aconcagua (6962 m n.p.m.) - najwyższego szczytu obu Ameryk w lutym 2015.

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadzi: Paweł Drozd
Gość: Bartosz Malinowski (podróżnik)
Data emisji: 31.12.2015
Godzina emisji: 10.18

Aneta Hołówek, PolskieRadio.pl, iwo

Czytaj także

Polskie Himalaje 2018: Mount Everest wyzwaniem dla zawodowców i amatorów

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2015 18:50
- Liczba zgłoszeń chętnych na maraton oraz trekking jest bardzo duża. Odbieram także mnóstwo telefonów od wybitnych polskich himalaistów, którzy w 2018 roku, w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości chcą być wśród tych, którzy będą zdobywali Mount Everest - mówił Leszek Cichy, szef projektu "Polskie Himalaje 2018".
rozwiń zwiń