Wielki Szlak Himalajski. Relacja z podróży Joanny i Bartka

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2015 11:40
Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski wędrują Wielkim Szlakiem Himalajskim. Długość trasy to 1700 km. Joasia i "Malina" pokonują kolejne etapy trasy, która do łatwych nie należy, o czym można się przekonać, oglądając niesamowite zdjęcia z wyprawy.
Audio
  • Relacja Bartosza Malinowskiego z wyprawy Wielkim Szlakiem Himalajskim (Do południa/Trójka)
... na szlaku ....
... na szlaku .... Foto: Bartek Malinowski

Ekipa jest w trasie od ponad stu dni. O szczegółach wyprawy mówił Pawłowi Drozdowi Bartosz Malinowski. - W tej chwili znajdujemy się na rozległej przełęczy na wysokości około 3000 m n.p.m. Dookoła są góry podobne do Tatr Zachodnich, częściowo skaliste, czężciowo porośnięte lasem. Gdzieś daleko na horyzoncie rysują się już ośnieżone szczyty, a zima wisi w powietrzu - takimi słowami podróżnik rozpoczął swoją relację.

***

Oprócz samego przejścia, które będzie pierwszym europejskim i polskim przejściem, Joanna i Bartek chcą swoją wyprawą zwrócić uwagę na dwa, bardzo ważne aspekty związane z trekkingiem w Himalajach. - Pierwsza kwestia to odpowiedzialna turystyka górska – chcemy pokonać te 1700 km w duchu Kodeksu postępowania Wielkiego Szlaku Himalajskiego, którego motto brzmi: zabieraj tylko wspomnienia, zostawiaj tylko ślady swoich stóp. Wierzymy, że podczas wędrówki górskimi szlakami możemy zmniejszyć swój negatywny wpływ na środowisko, a nawet dawać przykład innym. Druga kwestia, na którą chcemy zwrócić uwagę, to warunki życia w odległych i niedostępnych rejonach Himalajów. Wspieramy ideę Wielkiego Szlaku Himalajskiego jako możliwości polepszenia warunków życiowych i ekonomicznych miejscowej ludności i chcemy pokazać, że Himalaje mają do zaoferowania o wiele więcej, niż popularne rejony Annapurny i Everestu - wyjaśniali w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl przed wyprawą.

Wyprawa rozpoczęła się pod koniec sierpnia 2015 i ma się zakończyć najpóźniej na początku stycznia 2016. Portal PolskieRadio.pl obserwuje działania wielu Polaków w górach najwyższych, jest też partnerem medialnym tej wyprawy. Zapraszamy do śledzenia wiadomości z wędrówki Joanny i Bartka.

Czytaj więcej
Wielki Szlak Himalajski malinowski 1200 F.jpg
Himalaje, Wielki Szlak Himalajski: Joanna i Bartek rozpoczęli wędrówkę. Przed nimi 1700 km

Wielki Szlak Himalajski jest jednym z najdłuższych i najwyżej położonych szlaków pieszych na świecie i obejmuje m.in. całe pasmo Himalajów Nepalu. Nepalska część szlaku podzielona jest na 10 odcinków o przeciętnej długości 2-3 tygodni marszu każda. Trasy można pokonywać kolejno po sobie lub niezależnie od siebie. Tzw. trasa górska szlaku przebiega na wysokości pomiędzy 3000 m n.p.m. a 5000 m n.p.m., ma długość około 1700 km i prowadzi przez niesamowite, wysokogórskie krajobrazy oraz jedne z bardziej odległych geograficznie osad ludzkich, w których życie toczy się jak przed wiekami. Trasa górska wiedzie przez wysokie przełęcze (6146 m n.p.m.w najwyższym punkcie trasy) a czas potrzebny na jej pokonanie to około 150 dni. Początek trasy górskiej znajduje się w pobliżu Kangczendzonga Base Camp a koniec w miejscowości Hilsa, na granicy tybetańsko-nepalskiej, w dystrykcie Humla na zachodzie Nepalu.


Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski to zespół doświadczony w trekkingach w różnych terenach górskich, to świetnie się rozumiejący i uzupełniający partnerzy o bardzo różnych charakterach. – Poznaliśmy się w 2008 roku w Argentynie podczas wyprawy do Ziemi Ognistej. Od tego czasu podróżują w różne zakątki świata, zawsze na własną rękę, korzystając z lokalnego transportu i wspierając lokalną ludność żywiąc się lokalną kuchnią czy nocując w małych hotelikach i hostelach prowadzonych przez mieszkańców danych rejonów. Niektóre z ich wspólnych wypraw to: w 2009 roku pojechali po raz pierwszy w Himalaje na trekking wokół Manaslu, a w roku 2011 spędzili 2 miesiące na trekkingu w Himalajach Indyjskich (krainy:Ladakh i Zanskar), dokąd powrócili w styczniu 2013, aby przejść tzw. Chadar, czyli 60-kilometrowy lodowy szlak prowadzący zamarzniętą rzeką Zanskar.

Joanna na co dzień pracuje w dziale finansowym jednej z największych firm budowlanych w Polsce, gdzie jest koordynatorem kilkunastoosobowego zespołu. Bartosz jest przewodnikiem górskim oraz przewodnikiem Grupy Wyprawowej Chate.pl. W roku 2007 pokonał pieszo Łuk Karpat - 2500 km z południowej Rumunii do Bratysławy. W roku 2010 współorganizował Long Walk Plus Expedition - wyprawę śladem ucieczki Witolda Glińskiego z sowieckiego łagru z Jakucka na Syberii do Kalkuty w Indiach (8000 km w ciągu 6-ciu miesięcy). Jednym z najnowszych osiągnięć Bartosza jest zdobycie Aconcagua (6962 m n.p.m.) - najwyższego szczytu obu Ameryk w lutym 2015.

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadzi: Paweł Drozd
Gość: Bartosz Malinowski (podróżnik)
Data emisji: 31.12.2015
Godzina emisji: 10.18

Aneta Hołówek, PolskieRadio.pl, iwo

Czytaj także

Polskie Himalaje 2018: Mount Everest wyzwaniem dla zawodowców i amatorów

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2015 18:50
- Liczba zgłoszeń chętnych na maraton oraz trekking jest bardzo duża. Odbieram także mnóstwo telefonów od wybitnych polskich himalaistów, którzy w 2018 roku, w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości chcą być wśród tych, którzy będą zdobywali Mount Everest - mówił Leszek Cichy, szef projektu "Polskie Himalaje 2018".
rozwiń zwiń