Polak, który wyprzedził braci Lumière

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2016 17:15
Kazimierz Prószyński to prekursor polskiego, ale i światowego kina. Honor jego osiągnięciom oddali nawet uznawani za pionierów kinematografii bracia August i Luis Lumière.
Audio
  • Michał Pieńkowski opowiada o historii polskiego kina (Do południa/ Trójka)
Kazimierz Prószyński filmujący aeroskopem ulice Paryża w 1909 roku
Kazimierz Prószyński filmujący aeroskopem ulice Paryża w 1909 rokuFoto: wikipedia.pl/domena publiczna

Filmograf Michał Pieńkowski tłumaczył, że pierwsze filmy polskie nazywane były ożywionymi fotografiami. - Bo właściwie tak wyglądały. Nie wiadomo było, do czego je przyrównać, więc powstała nazwa nawiązująca do znanej wcześniej fotografii - mówił.

Prekursorem kina na ziemiach polskich był Kazimierz Prószyński, który wynalazł i opatentował pleograf, wyprzedzając kinematograf braci Lumière. - On niestety nie rozpowszechnił tak bardzo swojego wynalazku, jak oni. Chociaż po jakimś czasie bracia przyznali, że przed nimi był pewien Polak, który zrobił coś podobnego do ich dzieła - opowiadał Michał Pieńkowski.

Prószyński wynalazł też aeroskop, czyli pierwszą kamerę przenośną, która wykorzystywana była na frontach pierwszej wojny światowej. A to tyko część z jego niezwykłych konstrukcji, o których mówiliśmy w audycji. Michał Pieńkowski wyjaśnił też m.in. kto był pierwszym polskim aktorem i jakie niezwykłe znaleziska kinowe są w Filmotece Narodowej.

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Gość: Michał Pieńkowski (filmograf, Filmoteka Narodowa)
Data emisji: 6.01.2016
Godzina emisji: 10.23

ei/pg

Czytaj także

Carrie Fisher, czyli księżniczka po przejściach

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 11:52
"Księżniczka po przejściach", autobiografia Carrie Fisher, to gratka dla wielbicieli "Gwiezdnych wojen", świata Hollywood i samej aktorki. - To książka niewielkich rozmiarów, ale naładowana bardzo smakowitymi opowieściami - mówi prowadząca audycję "Do południa" Katarzyna Borowiecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na co warto iść do kina w 2016 roku? Poradnik kinomana

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2015 12:39
Brutalny antywestern, parodia czarnego kryminału, propozycja dla miłośników starego kina sensacyjnego, dobra polska komedia rodzinna i "Róża" do sześcianu - to tylko niektóre filmy, które warto będzie zobaczyć w 2016 roku.
rozwiń zwiń