Nauru - rajska wyspa, której zaszkodził dobrobyt

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2016 15:32
Republika Nauru, chociaż jest bardzo mała, trafiła do czołówki krajów mających poważny problem z nadwagą obywateli. Winne jest temu m.in. pewne mięso.
Audio
  • Wioletta Myszkowska opowiada o Republice Nauru (Do południa/Trójka)
Otyłość to bardzo duży problem wśród mieszkańców Nauru, dlatego na wiele sposobów próbuje się przekonać ich do ruchu, na przykład do spacerów po tamtejszym lotnisku
Otyłość to bardzo duży problem wśród mieszkańców Nauru, dlatego na wiele sposobów próbuje się przekonać ich do ruchu, na przykład do spacerów po tamtejszym lotniskuFoto: wikipedia.pl/Creative Commons/Lorrie Graham/AusAID

Konkretnie to bardzo tłusta jagnięcina, tradycyjna dla tej wyspy na Pacyfiku. Dawnej jednak nie była ona tak szkodliwa jak obecnie.

Po uzyskaniu niepodległości w 1969 roku kraj bardzo się wzbogacił. W latach 70. mieszkańcy Nauru byli - w przeliczeniu na osobę - najbogatszym społeczeństwem świata. W efekcie zmienił się ich tryb życia, przez co bardzo szybko zaczęli tyć.

Trzeba było podjąć konwencjonalne, ale i niekonwencjonalne środki do walki z otyłością. Więcej o tym usłyszeć można w materiale Wioletty Myszkowskiej.

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadzi: Paweł Drozd
Materiał przygotowała: Wioletta Myszkowska
Data emisji: 2.02.2016
Godzina emisji: 10.40

ei/mk

Czytaj także

Nietuzinkowe podsumowanie roku. Ladonia, Liberland i buzkaszi

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2015 22:00
W audycji "Do południa" podsumowaliśmy mijające 12 miesięcy, sprawdzając, co ciekawego działo się na świecie. Nie zabrakło zaskakujących podróży i oryginalnych rozmówców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wstrząsająca relacja z etiopskiego więzienia

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2016 13:44
To reportaż o przetrwaniu w więzieniu w Addis Abebie w Etiopii. Napisało go dwóch szwedzkich dziennikarzy, Martin Schibbye i Johan Persson, którzy przekroczyli granicę kraju dzięki pomocy antyrządowej partyzantki.
rozwiń zwiń