Amator w bazie himalaistów u stóp Nanga Parbat

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2016 20:00
- Spędziłem w bazie trochę ponad 2 tygodnie. Spodziewałem się straszliwych, mroźnych warunków i tego, że pożałuję, że tam jestem. Okazało się, że nic z tych rzeczy - mówi Piotr Tomza, podróżnik i dziennikarz.
Audio
  • Piotr Tomza o wyprawie do bazy himalaistów u stóp Nanga Parbat (Do południa/Trójka)
  • Piotr Tomza o XVIII Ogólnopolskich Spotkaniach Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów "Kolosy" (Do południa/Trójka)
- Zimowe wejście na Nanga Parbat jest możliwe od 21 grudnia, a pogoda kończy się pod koniec stycznia. To raptem 5 tygodni, kiedy trzeba do maksimum wykorzystać sprzyjające warunki - mówi Piotr Tomza
- Zimowe wejście na Nanga Parbat jest możliwe od 21 grudnia, a pogoda kończy się pod koniec stycznia. To raptem 5 tygodni, kiedy trzeba do maksimum wykorzystać sprzyjające warunki - mówi Piotr TomzaFoto: UltraView Admin/flickr/CC BY-SA 2.0

U stóp Nanga Parbat Piotr Tomza dołączył do kierowanej przez Marka Klonowskiego ekipy Nanga Dream, której baza znajdowała się w chacie pasterskiej na wysokości 3500 m n.p.m. - To było od południowowschodniej strony Nangi, gdzie przez większą część dnia, jeśli tylko jest pogoda, świeci słońce i jest ciepło. Zdarzało się nam jeść posiłki na zewnątrz, i to bez kurtek, na karimatach - opowiada gość Trójki.

Serwis specjalny
Adam Bielecki i Jacek Czech 1200 f.jpg
Nanga Stegu Revolution

Jak wspomina, nie ograniczał się tylko do przebywania w bazie. - Swoje też widziałem. Chciałem dojść do pierwszego obozu, który znajdowal się na wysokości 5100 m n.p.m. Kilka godzin podchodziłem pod górę w zimnie i mrozie. Jakieś 300 metrów od celu, gdy doszedłem do pierwszych lin poręczowych, stwierdziłem jednak, że nie ma się co wygłupiać i zawróciłem - przyznaje Piotr Tomza.

Podróżnik i dziennikarz mówi również w audycji o nietypowej konstrukcji Nanga Parbat, o tym jak wygląda rutyna obozowa i co sprawia, że "Naga Góra" to jeden z dwóch ośmiotysięczników, który wciąż nie został zdobyty przez himalaistów zimą.

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadzi: Paweł Drozd
Gość: Piotr Tomza (podróżnik i dziennikarz, rzecznik prasowy Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów "Kolosy")
Data emisji: 16.02.2016  
Godzina emisji: 10.23 i 10.34

pg/mp

Czytaj także

Wielki Szlak Himalajski - 1700 km przez dżunglę, lodowce i górskie przełęcze

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2016 12:24
Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski po czterech miesiącach pieszej wędrówki przez nepalskie Himalaje szczęśliwie wrócili do Polski. W audycji "Do południa" opowiadają o trudach i pięknie przebytej drogi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Bielecki i Jacek Czech o wyprawie na Nanga Parbat: postawiliśmy wszystko na jedną kartę

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2016 10:00
- Nie byliśmy przygotowani na działanie na Nanga Parbat w stylu tradycyjnym - powiedzieli tuż po powrocie z wyprawy na Nanga Parbat Adam Bielecki i Jacek Czech w rozmowie z Tomaszem Gorazdowskim.
rozwiń zwiń