Szczury z licencją - nieoceniona pomoc

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2016 15:13
Według rankingu zamieszonego na stronie discovery.com szczury zajmują drugie miejsce wśród zwierząt z najlepszym węchem. Wyprzedza je tylko… słoń afrykański.
Audio
  • Opowieść o szczurach, które pomagają ratować ludzi (Do południa/ Trójka)
Wielkoszczur gambijski jest duży, ale dość lekki, dzięki czemu świetnie sprawdza się w pracy w trudnym terenie
Wielkoszczur gambijski jest duży, ale dość lekki, dzięki czemu świetnie sprawdza się w pracy w trudnym terenie Foto: wikipedia.pl/public domain/Gooutside

Dobry węch i niska waga to zalety, dzięki którym w Afryce i Azji szczury pomagają ludziom. Niektóre z nich nazywane są nawet bohaterami.

Pracują na przykład na terenach zaminowanych. Są duże, ale na tyle lekkie, że mogą poruszać się po polu minowym. Pomagają też m.in. szukać pacjentów chorych na gruźlicę.

Wioletta Myszkowska sprawdziła, jak trenowane są szczury i jakie przechodzą egzaminy. Dowiedziała się nawet, jak zwierzęta świętują zdobycie odpowiedniego certyfikatu.

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadzi: Paweł Drozd
Materiał przygotowała: Wioletta Myszkowska
Data emisji: 16.02.2016
Godzina emisji: 11.40

ei/mp

Czytaj także

Wstrząsająca relacja z etiopskiego więzienia

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2016 13:44
To reportaż o przetrwaniu w więzieniu w Addis Abebie w Etiopii. Napisało go dwóch szwedzkich dziennikarzy, Martin Schibbye i Johan Persson, którzy przekroczyli granicę kraju dzięki pomocy antyrządowej partyzantki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nauru - rajska wyspa, której zaszkodził dobrobyt

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2016 15:32
Republika Nauru, chociaż jest bardzo mała, trafiła do czołówki krajów mających poważny problem z nadwagą obywateli. Winne jest temu m.in. pewne mięso.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy ptaki potrafią ominąć wojnę?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2016 15:58
Ptaki odbywające jesienne i wiosenne wędrówki przelatują często nad Bliskim Wschodem, gdzie nadal toczą się działania wojenne. Okazuje się, że niektóre zwierzęta nieźle przy tej okazji kombinują…
rozwiń zwiń