"Pod sztandarem nieba". Analiza mormonizmu

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2016 15:17
- Większa część książki poświęcona jest mormonizmowi fundamentalistycznemu. Nie da się go jednak zrozumieć nie znając głównego kościoła mormońskiego - mówi w Trójce Jan Dzierzgowski, autor przekładu.
Audio
 • Jan Dzierzgowski o książce "Pod sztandarem nieba. Wiara, która zabije" (Do południa/Trójka)
 • Wioletta Myszkowska przedstawia sylwetkę Jona Krakauera, autora książki "Pod sztandarem nieba. Wiara, która zabije" (Do południa/Trójka)
Książka Jona Krakauera poszerza wiedzę polskich czytelników o USA, bardzo złożonym kraju-mozaice. Mormoni są jednym z elementów tej mozaiki
Książka Jona Krakauera poszerza wiedzę polskich czytelników o USA, bardzo złożonym kraju-mozaice. Mormoni są jednym z elementów tej mozaikiFoto: materiały prasowe

Kilkanaście lat po premierze w Polsce wreszcie ukazała się książka "Pod sztandarem nieba. Wiara, która zabije" Jona Krakauera. - W opisaniej przez niego historii mormoni muszą w pewnym momencie podjąć decyzję, czy chcą zbliżyć się do głównego nurtu życia społecznego w USA, żeby ich kościół mógł przetrwać. Jedną z kluczowych decyzji jest dla nich w tym momencie zrezygnowanie z doktryny poligamii, którą praktykują i która budzi nieprawdopodobne kontrowersje - opowiada Jan Dzierzgowski.

Wydawnictwo Czarne Wydawnictwo Czarne

Pod koniec XIX kościoł mormoński rezygnuje z poligamii. - Przynajmniej oficjalnie, bo po cichu przywódcy kościoła nadal nakazują wiernym praktykowanie wielożeństwa, tylko w nieformalnej formie. Natomiast w tym momencie od głównego kościoła zaczynają się odrywać różnego rodzaju sekty, które uważają, że zdradził on pierwotne przykazania mormońskiego proroka Josepha Smitha. Pojawiają się fundamentaliści, którzy chcą powrotu do pierwotnych wartości - tłumaczy gość Trójki.

Książkę "Pod sztandarem nieba. Wiara, która zabije" otwierają historie brutalne, pełne fizycznej, seksualnej, ale przede wszystkim psychicznej przemocy. Jej ofiarą najczęściej padają kobiety. Które doktryny religii mormońskiej sprzyjają temu zjawisku? Jak mormoni godzą ideę osobistego kontaktu z Bogiem z wiarą w proroka Smitha? I w jaki sposób Jon Krakauer przeniknął do ich świata? Odpowiedzi na te pytania poznajemy w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadzi: Michał Nogaś

Autor: Jan Niebudek
Gość: Jan Dzierzgowski (autor przekładu książki "Pod sztandarem nieba. Wiara, która zabije"
Data emisji: 18.02.2016  
Godzina emisji: 10.23

pg/fbi

Lista słuchaczy, którzy otrzymają książkę "Pod sztandarem nieba. Wiara, która zabije":

 1. Mieczysława, Zabrze
 2. Kasia, Legnica
 3. Zygmunt, Sieradz
 4. Marcin, Nowe Miasto Lubawskie
 5. Wiesław, Rudzica
 6. Danuta, Gdańsk
 7. Anna, Warszawa
 8. Eżbieta, Milanówek
 9. Jerzy, Szabruk
 10. Marek, Szydłowiec
 11. Monika, Toruń
 12. Klaudia, Tarnów
 13. Katarzynak, Łódz
 14. Konrad, Białystok
 15. Agata, Otwock

Czytaj także

"Król kebabów". Książka dla ciekawych inności

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2015 16:00
Ukrainka sprzątająca w szpitalu, Chińczycy używający włoskich imion i Wietnamczyk, który przegrywa fortunę w warszawskim kasynie - to barwni bohaterowie książki Marty Mazuś "Król kebabów i inne zdarzenia polsko-obce".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olen Steinhauer: szpiegowanie to metafora życia

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2016 16:42
- Chodzi w nim o zdobywanie zaufania ludzi wokół. Na dalszym etapie pojawia się okłamywanie, samego siebie i innych. Dla mnie szpiegowanie to dobra metafora życia, jakie codziennie prowadzi każdy z nas - mówi autor powieści "Wszystkie drogi prowadzą do Kairu".
rozwiń zwiń