Børge Ousland - samotność polarnika

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2016 11:31
- By osiągnąć stan harmonii wewnętrznej na wyprawie, potrzebne są dwa, trzy tygodnie bycia w drodze - opowiada Børge Ousland, norweski polarnik, fotograf i pisarz.
Audio
  • Gość Pawła Drozda o wyprawach polarnych (Do południa/Trójka)
Brge Ousland mówi o trudach i blaskach swoich podróży
Børge Ousland mówi o trudach i blaskach swoich podróżyFoto: PAP/EPA/LAURENT GILLIERON/NASA ICE/flickr/CC

Børge Ousland znany jest przede wszystkim ze swoich samotnych ekspedycji, w tym tej, podczas której w pojedynkę i o własnych siłach przemierzył Antarktydę od morza do morza. A to nie jest jedyny z jego rekordów. Paweł Drozd rozmawiał z nim w Oslo we wnętrzu okrętu Fram, którym ponad sto lat temu pływali polarni zdobywcy Nansen i Amundsen.

- Trzeba czasu spędzonego samotnie, by opadły z nas wszystkie te warstwy, które nakłada na nas cywilizacja. Trzeba wejść do wewnątrz własnego "ja". Dopiero z tej perspektywy można spojrzeć na siebie i na przyrodę - mówi bohater audycji.

Czy przebywanie w samotności jest trudne? Czy wyprawy to rodzaj medytacji? Jaki wpływ na Børge Ouslanda miała służba w norweskiej marynarce wojennej? Zapraszamy do wysłuchania programu.

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadzi: Paweł Drozd
Gość: Børge Ousland (norweski polarnik, pisarz)
Data emisji: 7.04.2016
Godzina emisji: 10.15

mp/ei

Czytaj także

Antarktyka - mróz, magia i moc

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2015 21:09
- Kiedy jechałem tam pierwszy raz, nie wiedziałem, czego się spodziewać. Był to duży znak zapytania. Ale kiedy zobaczyłem to miejsce, uświadomiłem sobie, że jest to coś na całe życie - mówi Bartosz Stróżyński, autor książki "AntArktyka. Podwodne zauroczenie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amator w bazie himalaistów u stóp Nanga Parbat

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2016 20:00
- Spędziłem w bazie trochę ponad 2 tygodnie. Spodziewałem się straszliwych, mroźnych warunków i tego, że pożałuję, że tam jestem. Okazało się, że nic z tych rzeczy - mówi Piotr Tomza, podróżnik i dziennikarz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak to jest czochrać antarktycznego słonia?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2016 16:20
- Na początku zwierzęta były nieufne, ale kiedy już do czochrania doszło, to na ogół reagowały pozytywnie - opowiadał w Trójce biolog i polarnik Mikołaj Golachowski.
rozwiń zwiń