Córka Rasputina, młody carewicz i wielka historia zamknięta w książce

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2016 13:16
Dlaczego Amerykanka zainteresowała się historią Rosji? - Nikt, kto zapoznał się z historią ostatnich lat Romanowów, nie jest w stanie wyobrazić sobie Rasputina jako ojca - mówiła w Trójce autorka książki "Uroki".
Audio
  • Kathryn Harrison opowiadała o książce "Uroki" (Do południa/ Trójka)
Rasputin słynął z niewiarygodnej charyzmy, wyjątkowo potrafił zjednywać sobie ludzi. Te cechy pozwoliły mu trafić w bliskie otoczenie rodziny ostatniego cara Rosji
Rasputin słynął z niewiarygodnej charyzmy, wyjątkowo potrafił zjednywać sobie ludzi. Te cechy pozwoliły mu trafić w bliskie otoczenie rodziny ostatniego cara Rosji Foto: wikipedia/domena publiczna

Sankt Petersburg, rok 1917. O świcie Nowego Roku z lodowatych fal Newy nurek wyciąga ciało zamordowanego Grigorija Rasputina, szalonego mnicha i cudotwórcy. Kilka godzin później córka Rasputina, osiemnastoletnia Masza, trafia do pałacu w Carskim Siole. Caryca prosi ją, by przejęła po ojcu rolę uzdrowicielki carewicza Aloszy. Tak zaczyna się historia, którą w książce "Uroki" opisała Kathryn Harrison.

- Rasputin sprawiał wrażenie samotnego i zdziwaczałego mnicha, a tymczasem miał żonę i kilkoro dzieci. Okazało się nawet, że ściągnął z Syberii na dwór w Sankt Petersburgu dwie córki i kształcił je na damy. Później jedna z nich uciekła przed rewolucją do cyrku! Ta historia oczarowała mnie bez reszty - przyznała autorka w rozmowie z Michałem Nogasiem.

Pisarka opowiadała także o głównych bohaterach powieści i ich tajemnicach, o domniemanych romansach oraz momentach, w których książka łączy prawdę historyczną z fikcją literacką. Próbowała wyjaśniać też m.in. na czym polegał fenomen Rasputina, który czuł się mesjaszem.

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadzi: Michał Nogaś   
Gość: Kathryn Harrison (pisarka)
Data emisji: 19.04.2016
Godzina emisji: 9.05

mat. promocyjne/ei/mk

Lista osób nagrodzonych książką "Uroki":

Anna, Henryków
Elżbieta, Drohiczyn
Jan, Lidzbark Warmiński
Wojciech, Kraków
Piotr, Gryfice
Paweł, Warszawa
Mirosława, Piaseczno,
Gabriela, Gliwice
Maria, Ustynów
Irena, Gdańsk
Barbara, Szczecin
Iwona, Poznań
Jarek, Zbąszynek
Małgorzata, Opatów
Roman, Olsztyn
Edyta, Kęty
Krzysztof, Krosno
Marta, Katowice
Jolanta, Radom
Stanisław, Nowy Sącz

Czytaj także

Greg Baxter: w świecie książek nastały ciemne czasy populizmu

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2016 09:00
- Zdałem sobie sprawę, że ludzie chcą rozmawiać o tym, jak książki odnoszą sukces, a nie o tym, czy są dobre. Na każdego mądrego krytyka przypada pięciuset takich, którzy są kiepscy i to oni mają władzę nad czytelnikami - uważa pisarz Greg Baxter.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia pszczół, czyli zderzenie cywilizacji

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2016 18:00
- Pomysł na tę powieść narodził się po obejrzeniu filmu, który opowiadał o wymieraniu pszczół i jego konsekwencjach - mówi Maja Lunde o źródłach inspiracji bestsellera zatytułowanego "Historia pszczół".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fiedorczuk i Lisboa, czyli Wrocław, "Bliskie kraje" i Brazylia

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2016 22:00
Zapowiadamy weekend otwarcia Światowej Stolicy Książki. Odkrywamy kolejną świetną powieść z Brazylii. Sięgamy po zbiór opowiadań Julii Fiedorczuk.
rozwiń zwiń