Ekstremalna wyprawa po rekord świata

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2016 11:25
W marcu padł nietypowy rekord świata związany z alpinizmem i nurkowaniem jednocześnie. Marcel Korkuś - polski płetwonurek - wraz ze swoim zespołem postanowił pobić rekord świata w nurkowaniu wysokogórskim.
Audio
  • Gość Pawła Drozda o pobiciu rekordu świata w nurkowaniu wysokogórskim (Do południa/Trójka)
Marcel Korkuś i jego ekipa po pobiciu rekordu świata
Marcel Korkuś i jego ekipa po pobiciu rekordu świataFoto: Cazadero Diving Expedition 2016

Najpierw trzeba było wytypować miejsce - wybór padł na odludną cześć argentyńskich Andów i jezioro położone na brzegu jednego z mało znanych wulkanów. Wysokość, na której znajdowało się owo jezioro, to niemal dokładnie 6 tys. metrów. Przygotowania do wyprawy trwały dwa lata. - Jedyna informacja, jaką dysponowałem, to zdjęcie satelitarne pokazujące ten zbiornik - opowiada nurek.


Dotychczas na wysokości powyżej 5500 m n.p.m. nurkowało sześć osób na świecie, wyczyn ten należy do najbardziej ekstremalnych. Z powodu szybkiego przyrostu ciśnienia pomiędzy atmosferą a środowiskiem podwodnym jest niebezpieczne i zwiększa ryzyko wystąpienia u nurka choroby dekompresyjnej.

W jaki sposób odbyły się przygotowania do bicia rekordu? Czy samo bicie rekordu przebiegło gładko? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadzi: Paweł Drozd
Gość: Marcel Korkuś (płetwonurek)
Data emisji: 28.04.2016
Godzina emisji: 9.45

mp/mk

Czytaj także

Børge Ousland - samotność polarnika

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2016 11:31
- By osiągnąć stan harmonii wewnętrznej na wyprawie, potrzebne są dwa, trzy tygodnie bycia w drodze - opowiada Børge Ousland, norweski polarnik, fotograf i pisarz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak podsłuchiwać papugi w peruwiańskiej dżungli?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2016 12:29
- Fascynują mnie zachowania społeczne papug. One są elitą intelektualną ptasiego świata - mówi Izabela Dłużyk, która wybiera się do Peru, żeby nagrywać te zwierzęta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filipiny - poznaj kraj, którego nie da się poznać

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2016 12:58
Tomasz Owsiany wśród Filipińczyków spędził osiem miesięcy. Cały czas towarzyszyła mu zasada: wszystkie przyzwyczajenia zostają na lotnisku.
rozwiń zwiń