Zabytki, które dostały drugie życie: Gdynia i Świętochłowice

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2016 12:41
Konkurs "Zabytek zadbany", organizowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, nagradza tych zarządców, którzy w podupadające obiekty tchnęli nową energię.
Audio
  • Wioletta Myszkowska opowiada o obiektach nagrodzonych przez NID (Do południa/ Trójka)
Dworzec Morski w Gdyni, lata 30  przy nabrzeżu transatlantyk MS Piłsudski
Dworzec Morski w Gdyni, lata 30 – przy nabrzeżu transatlantyk MS Piłsudski Foto: Adam Szelągowski Wiek XX, Warszawa 1938, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6956643

W kategorii Adaptacja obiektów zabytkowych nagrodę otrzymało Muzeum Emigracji, dawny Dworzec Morski w Gdyni. Nagroda została przyznana za kompleksowe, pieczołowicie przeprowadzone prace konserwatorskie, które przyczyniły się do zachowania wartości zabytkowych modernistycznego Dworca Morskiego. Adaptacja budynku na Muzeum Emigracji - zdaniem przyznających nagrodę - znakomicie podkreśla aspekty historyczne i społeczne związane z pierwotną funkcją budynku i tożsamością miasta.

Wyróżnienie w konkursie dostały też m.in. wieże wyciągowe nieczynnej już Kopalni Węgla Kamiennego "Polska" w Świętochłowicach. Wieża kozłowa pochodzi z lat 1889-1891, wieża basztowa zbudowana została w 1908 r. Wieże, ostatnie relikty kopalni "Polska", są obecnie adaptowane na cele kulturalne, edukacyjne, turystyczne i społeczne. Zapraszamy na dźwiękowe spacery po obu obiektach.

Partnerem audycji jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. Wydawca serwisu zabytek.pl.

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadzi: Marek Niedźwiecki
Autorka materiału: Wioletta Myszkowska
Data emisji: 28.12.2016
Godzina emisji:
11.29

NID/ei/fbi

Czytaj także

"Zabytkomania", czyli jak chronić dziedzictwo?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2016 14:30
Katowickie osiedle Nikiszowiec i tatarskie obiekty na Podlasiu - to część zabytków, którym poświęcili swą uwagę uczestnicy konkursu filmowego "Zabytkomania".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak udostępnić kulturę wszystkim?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2016 14:35
"Wstęp tylko dla upoważnionych". Pewnie nie raz podczas zwiedzania natknęli się Państwo na podobne ostrzeżenie...
rozwiń zwiń