Musical "Zwierzęca zajadłość" na Festiwalu "Dwa Teatry"

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2017 17:30
- To było niesamowite wyzwanie. Wiersze Stanisława Barańczaka są właściwie piosenkami - mówi Tomasz Man, reżyser sztuki. 
Audio
  • Baszka Marcinik i Tomasz Man rozmawiają o "Zwierzęcej zajadłości" Stanisława Barańczaka (Do południa/Trójka)
Tomasz Man
Tomasz ManFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Sandra Szwarc 1200.jpg
"Supernova Live" - rap opera walczy o laury

"Zwierzęca zajadłość" Stanisława Barańczaka to pierwszy musical powstały na "Scenie teatralnej Trójki". Jest drugim słuchowiskiem STT biorącym udział w konkursie trwającego w Sopocie Festiwalu "Dwa Teatry". O zwycięstwo walczy także "Supernova Live" Sandry Szwarc. 

Jak przyznaje Baszka Marcinik, powstanie musicalu było wspólnym pomysłem. - Postanowiliśmy zrealizować coś, czego jeszcze nie było w Teatrze Polskiego Radia. Coś zaskakującego i zabawnego, a co nie jest komedią. Stanisław Barańczak - poeta, tłumacz - słynął z oszalałej wyobraźni i słowotwórczej inwencji. Pisał przezabawne krótkie teksty w cyklach "Zwierzęca zajadłość", "Zupełne zezwierzęcenie", "Biografioły" i "Geografioły". Na postawie "Zwierzęcej zajadłości" powstał pierwszy w historii STT musical, czyli rzecz od początku do końca zaśpiewana. Muzykę stworzył Sambor Dudziński. Wystąpili: Joanna Kulig, Wiktoria Gorodeckaja, Bartosz Porczyk, Kamil Dominiak - przypomina Baszka Marcinik. W przedstawieniu śpiewali i grali także Sambor Dudziński i reżyser. - To był rodzaj performansu - dodaje Tomasz Man. 

dwa teatry.jpg
Dwa Teatry 2017

<<<Dwa Teatry - więcej informacji w serwisie PolskieRadio.pl>>>

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji i zapraszamy na wtorkowy "Klub Trójki" także poświęcony Festiwalowi "Dwa Teatry". 

***

Festiwal "Dwa Teatry" to unikatowe w skali europejskiej przedsięwzięcie kulturalno-artystyczne mediów publicznych. Najważniejszą częścią 17. edycji imprezy są - odbywające się od 19 do 21 czerwca w sopockim Multikinie - prezentacje 26 słuchowisk wyprodukowanych przez Polskie Radio i publiczne rozgłośnie regionalne, 13 spektakli Teatru Telewizji oraz 8 produkcji radiowych biorących udział w konkursie słuchowisk dla dzieci i młodzieży. Konkursowe spektakle telewizyjne będą oceniane przez jury w składzie: Grażyna Barszczewska (przewodnicząca), Tomasz Man, Włodek Pawlik, Maciej Pieprzyca, Janusz Wiśniewski. W jury oceniającym słuchowiska znaleźli się: Joanna Bachura-Wojtasik, Krzysztof Gordon, Antoni Libera, Piotr Moss oraz Henryk Rozen.

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadzący: Marek Niedźwiecki
Autorka relacji: Barbara Marcinik
Gość: Tomasz Man
Data emisji: 20.06.2017
Godzina emisji: 11.45

gs/mk

Czytaj także

XVII Festwial Dwa Teatry w Sopocie

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2017 15:00
To specjalne wydanie MBK nadajemy na dzień przed rozpoczęciem XVII Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej - Dwa Teatry w Sopocie.
rozwiń zwiń