"Niksy". Rzecz o duchach dawnej Skandynawii

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2017 11:00
Nathan Hill jest młodym pisarzem, którego debiutancka powieść "Niksy" zdobyła zarówno liczne nagrody, jak i rzesze fanów. O swojej książce rozmawiał z Katarzyną Borowiecką.
Audio
  • "Niksy". Rzecz o duchach dawnej Skandynawii (Do południa/Trójka)
Nathan Hill
Nathan HillFoto: Michael Lionstar/materiały prasowe

Autor "Niksów" został niedawno porównany przez Johna Irvinga do samego Charlesa Dickensa. Takie wyróżnienie musi działać na wyobraźnię czytelników, ale sam Nathan Hill również jest pod wrażeniem takiego zestawienia. – Nie śmiałbym nawet o tym marzyć. Irving to jeden z moich ulubionych pisarzy, więc jego aprobata jest dla mnie szczególnie miła – mówi.

Tytułowe niksy to istoty pochodzące ze skandynawskiego folkloru, przypominające trolle, które mają moc zmiany swego kształtu, co wykorzystują do zwabiania i topienia dzieci. – Myślałem o tych dzieciach z legend i doszedłem do wniosku, że musiały być one zachwycone, widząc takiego stwora przemienionego w pięknego konia. Potem następowała tragedia, ale było już za późno. A morał z tego jest następujący: czasem rzeczy, których najbardziej pragniemy, które najbardziej kochamy, powodują najwięcej cierpienia – opowiada pisarz.


Okładka książki "Niksy" Nathana Hilla Okładka książki "Niksy" Nathana Hilla

Jakie wydarzenia z życia Nathana Hilla natchnęły go do napisania tej powieści? Jakie niksy dręczą bohaterów jego książki? Tego można się dowiedzieć z dołączonego nagrania rozmowy. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Gość: Nathan Hill (pisarz, autor książki "Niksy")
Data emisji: 11.10.2017
Godzina emisji: 10.22

ml/mk

Czytaj także

Cyganowanie prawdziwych romantyków

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2017 19:30
Słowacki, Mickiewicz – te nazwiska zwykle przychodzą na myśl, gdy mówimy o typowych przedstawicielach romantyzmu. Rzeczywistość jednak dalece odbiegała od tego obrazu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MISIE, komiksy i dobra kultura

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2017 13:00
– Tworzenie komiksu to długi proces. Potrzebuję interesującej opowieści. Nie mogę gdzieś iść, wrócić i powiedzieć cokolwiek – mówił w Trójce twórca komiksów Guy Delisle.
rozwiń zwiń