Czy emotikony mogą wyrażać więcej niż tysiąc słów?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018 10:45
Wyobraźmy sobie taką sytuację: dostajemy esemesa, ale w jego treści znajdują się jedynie obrazki: ducha, dwóch serc i pioruna. Jak zinterpretować taką wiadomość?
Audio
  • Emoticony w smsach - używać czy nie? (Do południa/Trójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Kinga/Shutterstock.com

Nasza mowa ojczysta potrafi zaskakiwać. Jak przyznaje gość Katarzyny Borowieckiej, "język polski jest znakomity do przekazywania emocji". – Szelesty, świsty, szepty, krzyki, brzdęki – różne dźwięki "krążą" w polszczyźnie. Przede wszystkim jednak mamy ogromny potencjał zdrobnieniotwórczy – opowiada językoznawczyni dr Agata Hącia.

Co jednak z robić w sytuacji, gdy nie słyszymy ani nie widzimy słów, a cała wiadomość, którą otrzymaliśmy, zapisana jest w formie obrazkowej? – Zachęca to, by puścić wodze wyobraźni. To może znaczyć wszystko i, tak naprawdę, wyłącznie od nadawcy będzie zależało, jaką treść chce przekazać. Takie obrazki – emotikony, gify – mogą wzbogacić wypowiedź, ale użyte samotnie wprowadzają dużo zamętu. Nie zapominajmy o słowach, bo mają ogromny potencjał. Obrazki nam tego nie zastąpią – mówi dr Agata Hącia.

Jak na treść esemesa może wpłynąć symbolika kolorów? Jaki język najczęściej korzysta ze zdrobnień? Zapraszamy do słuchania dołączonego nagrania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Gość: dr Agata Hącia (językoznawczyni, Uniwersytet Warszawski)
Data emisji: 14.02.2018
Godzina emisji: 10.22

ml/mk

Czytaj także

Najdroższy SMS w życiu

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2018 19:30
Oszuści stosują coraz więcej sztuczek, aby pozbawić uczciwych ludzi ich pieniędzy. Jedną z najnowszych metod są SMS-y premium, które mogą okazać się dużym obciążeniem dla naszych portfeli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy nie lepiej się "skupić" niż "sfokusować"?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2018 18:00
– Nie brońmy się przed zapożyczeniami, bo nasz język używa ich od wieków. Są jednak pewne ograniczenia – mówi prof. Katarzyna Kłosińska.
rozwiń zwiń